Blog o bieganiu i życiu codziennym
Blog > Komentarze do wpisu

Na początku był Rzeźnik...

Już na początku pierwszej kadencji rządów PiS rozpoczął się atak na biegaczy. W maju 2016 roku odbyła się tzw. Pierwsza Batalia o Rzeźnika. Władze Bieszczadzkiego Parku Narodowego nie zgodziły się na organizację kolejnej edycji kultowego biegu ze względu na natłok biegaczy na trasie oraz erozję gleby. Nikt w środowisku biegowym nie dysponował danymi o ruchu turystycznym ogółem ani tym bardziej o wpływie zwiększonego ruchu na glebę, dlatego środowisko spolaryzowało się - część zarzuciła nowej władzy sprzysiężenie przeciw biegaczom, część zarzuciła biegaczom brak patriotyzmu.

Sytuację komplikował fakt, iż organizatorzy Biegu Rzeźnika rzeczywiście "podłożyli się" opinii publicznej. Komercyjny rozmiar biegu, a zwłaszcza ukrywanie problemów z trasą (mimo pobrania opłat) spowodowało, że dyskusje w środowisku biegowym koncentrowały się wokół tego, kto winien - organizatorzy czy władze parku. Zwyciężyło w końcu zdanie, że krynicki Festiwal Biegowy z 50 biegami to święto sportu, a Rzeźnik z pięcioma, to degradacja przyrody nastawiona na zarabianie kasy.

Tymczasem klimat wokół biegania stopniowo się pogarszał. Najpierw w niszowych portalach sugerowano, że bieganie jest złe, ponieważ odwodzi ludzi od uczestnictwa we mszy świętej. Potem premier podczas uroczystości maryjnych na Jasnej Górze w sierpniu 2016 roku stwierdził: - Zrobimy wszystko, aby na polskiej ziemi żaden tzw. maraton nie odbył się bez rozpoczynającej go mszy świętej. Niech biegaczy polscy pokażą prawdziwą twardość. Gdy armia Władysława Jagiełły stawała do boju pod Grunwaldem, uczestniczyła nie w jednej, a w trzech mszach świętych w upale. I co? I zwyciężyła!

Na jesieni tego samego roku podczas planowania budżetów na rok 2017 duże firmy państwowe np. PKO BP i PZU zaczęły stawiać warunki religijne organizatorom biegów. Wspomina anonimowy dyrektor maratonu w dużym mieście: - Spotkałem się z przedstawicielem zarządu i usłyszałem, że jest zagrożone dalsze finansowanie imprezy. Ewentualnie można by o tym pomyśleć, ale po wprowadzeniu pewnych zmian. Start maratonu miałby zostać przesunięty o godzinę, bezpośrednio przed startem biegacze mieliby wysłuchać mszy. Udało mi się tylko wytargować, że rozgrzewkę będziemy mogli zorganizować po mszy, a nie przed nią. Ale musiałem się zgodzić na obowiązkowy start w biało-czerwonych strojach. W pierwszym roku jeszcze się to upiekło, tylko księża grozili inaczej ubranym inaczej biegaczom, ale w kolejnych latach pod kościołami przy trasie gromadziły się bojówki Milicji Katolickiej i ściągały z trasy biegaczy w kolorowych strojach. Zwłaszcza, kiedy zdarzali się prowokatorzy ubrani w modne wówczas tęczowe barwy.

Pod wielkim znakiem zapytania stanął maraton organizowany przez państwowy Orlen w 2017 roku. I okazało się, że była to jego ostatnia edycja. Firma postanowiła zmienić strategię marketingową mniej lansować się przez sport, pozostawiając jedynie piłkę nożną, a bardziej przez finansowanie spotkań młodzieży, grup maryjnych i ruchu pielgrzymkowego. Pierwsza Orlen Pielgrzymka Częstochowska wyruszyła z Płocka w sierpniu 2018 roku i uczestniczyło w niej 30 milionów ludzi. Wszyscy otrzymali pakiety pielgrzymkowe z napojami izotonicznymi i plecaczkiem pielgrzyma. Zaś na łąkach pod Częstochową rozegrano zawody biegowe dla chętnych "Kto pierwszy do Boga" z metą na podbiegu pod Jasną Górę.

Dyskusje publicystyczne tamtych czasów grzęzły w szczegółach. Działający od początku 2018 roku KOB (Komitet Obrony Biegania) zarzucał rządowi antyzdrowotną i antysportową politykę. Druga strona odpowiadała, że duże firmy same mogą decydować, w co inwestują.

Nikogo więc nie zdziwiło, kiedy w roku 2019 rząd ogłosił nowy program społeczny "100 plus" finansowany z nowo wprowadzonego podatku farmaceutycznego płaconego przez koncerny oraz apteki, w których nie wywieszono krzyża. Program "100 plus" odpowiadał na ogłoszone podczas seminarium w Wyższej Szkole Medycyny Katolickiej w Toruniu postulaty zgłaszane przez Stowarzyszenie Biskupów, aby rozpropagować zdrowotne wartości otyłości. Pierwszym etapem programu miało być propagowanie w społeczeństwie sylwetki Zdrowego Polaka - osobnika cechującego się znaczną nadwagą, z dietą opartą na węglowodanach spożywanych w dużych ilościach i tłuszczu, unikającego ruchu oraz wychodzenia na świeże powietrze (przekraczające wtedy już 15-krotnie normy zatrucia ze względu na powszechne stosowanie pyłu węglowego, po wypowiedzeniu unijnych dyrektyw w sprawie ochrony środowiska).

Liczba biegów organizowanych przez samorządy lokalne znacznie spadła po zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. Ale dopiero w roku 2020 po druzgocącym zwycięstwie wyborczym PiS (107,8 proc. głosów) biegi zostały w Polsce praktycznie zlikwidowane poza Maratonem Piastowskim w Dębnie i rozgrywanym półlegalnie na terenie kompleksu sportowego Agrykola Maratonu Warszawskiego zwanego wówczas podziemnym.

Narastająca opresyjność państwa także wobec biegaczy prowadziła do tzw. buntów biegowych. Udokumentowane są Dychy na Spacerniaku rozgrywane w Białołęce i we Wronkach. Jednak prawdziwą zmianę przyniosła dopiero Druga Batalia Rzeźnicka.

W maju 2021 biegacze potajemnie przez aplikację Signal umówili się w Komańczy i o świcie wyruszyli nielegalnie na trasę rozgrywanego tam przed laty Biegu Rzeźnika. We wczesnych godzinach popołudniowych przy podejściu na połoninę Wetlińską doszło do bójki z brygadą drwali prowadzących tam przemysłową wycinkę lasu - drwale nie chcieli wpuścić biegaczy na teren wycinki, ale nie byli w stanie ich dogonić (wg rocznika GUS średnia waga drwala w 2021 roku wynosiła 137 kg).

Takie legendy powtarzane na Snapchacie utrzymały w społeczeństwie sportowego ducha. Socjologowie byli zdanie, że był to jeden z elementów obywatelskiej mobilizacji przed wyborami w roku 2023.

Uwaga! A teraz Staszewski! Bez satyrycznej maski wieszcza:

To jest mój komentarz do wszystkich sosen, które ciosaliście mi na głowie po tekście na Newsweek.pl o przedziwnej koincydencji ultrakatolickich bredni biegowych, niechęci władz do cyklistów i wegetarian oraz kłodach rzuconych akurat w tym roku pod nogi organizatorów Biegu Rzeźnika. Niezależnie od ich przewin. Koniec.

Bieganie było w weekend w Łomiankach. Kinga poprowadziła najpierw rozgrzewkę na Biegu Łomianek - do Smoke on The Water, Ace of Spades i Eye of a Tiger w fitnessowym remiksie. Chyba wyszło, bo nikt nie uciekał, a wręcz przeciwnie, ludzie przychodzili.

 

Fot. Bieg Łomianek

A ja dzień po imprezie (30-lecie matury) nie chciałem biec na maksa, bo i tak uzyskałbym słabszy wynik niż gdybym nie jadł cały wieczór białka z grilla i nie pił okazjonalnie. Poprowadziłem więc Podopiecznego Pawła na życiówkę. Plan marzeń - 39:xx - uciekł nam na czwartym kilometrze (Liczydła nie oszukasz - powtarzał za metą Paweł). Plan B - złamanie 41 minut z solidną życiówką - wyrwaliśmy. Paweł tak skutecznie, że na finiszowych 300 metrach na stadionie nie mogłem go dogonić.

Wyglądało to tak:

Fot. MSŻ

Moja Sportowa Żona tym razem nie naciskała, żeby szybko uciekać (po tym, jak przez nasz zbyt szybki odwrót z biegu w Starych Babicach straciłem szansę na stanięcie na podium po wygraniu klasyfikacji wiekowej). Nawet zachęciła mnie takim spontanicznym tekstem: - Wiesz, masz szansę w kategorii wiekowej, bo przed tobą tacy starzy ludzie nie biegli.

Pośmialiśmy się, a w kategorii byłem - na tym treningu - dwunasty.

poniedziałek, 23 maja 2016, wojciech.staszewski

Polecane wpisy

  • Więź

    Na starcie staje Paweł. Paweł, człowiek-historia, inna historia. Trzy razy zacząłem pisać, jaka, ale wykasowałem. Człowiek-tajemnica. Fot. Wojtek Już rok temu b

  • Nie od razu Radom zbudowano

    Polska Radomiem Europy. Dowcipne? Sorry, jeśli ktoś z Radomia, ale dla mnie tak. Jest taki fanpage na FB. A Radom puentujący niezłą "Siódemkę" świetnego Ziemowi

  • Srebrny medal

    Stajemy na starcie, zimno, cudownie i jedziemy. W głowie mam liczby, które mają określić moją wartość. Tak jak euro wart jest ileś złotych, tak Staszewski wart

Komentarze
2016/05/23 23:19:13
Trenerze, przy całej sympatii dla Ciebie, to cześć "satyryczna" dzisiejszego wpisu jest najgłupszym i najmniej śmiesznym tekstem, jaki Ty napisałeś, a ja przeczytałem, serdeczne pozdrowienia!
-
2016/05/24 05:28:31
Wszystko się Reporterowi pokręciło. Taka zdolność obserwacji i kręcenie DobrejZmiany z katolicyzmem to raczej równanie w dół do Zdorta i jego biegactwa, niż do Cesarza Reportażu.
-
2016/05/24 09:12:54
Dla mnie git. A oszukiwanie siebie, że polski kościół katolicki nie wspiera dobrej zmiany, to tak jak oszukiwanie, że Rydzyk, Dziwisz i jego kumple idą za naukami obecnego papieża.... Otóż ten cały PiS, kibole, ONRy wprost mają swoje źródło w "społecznej nauce kościoła" i w tym wiejskim bezrefleksyjnym katolicyzmie panującym w Polsce.
-
2016/05/24 09:28:36
Oj wujki, wujki. Wiem, że macie kryzys wieku średniego, marzy Wam się nowy Stan Wojenny, a Wy będziecie mieli znowu 18, czy 24 lata, ale zejdźcie na ziemię.
-
2016/05/24 19:27:06
Jerzman (Tu Dziki), co Ty wiesz o zabijaniu...? :-) Na przykład o zabijaniu ducha, zabijaniu entuzjazmu, zaangażowania, posiadanie frajdy, satysfakcji, poczucia wpływu, zabijaniu pasji...
Nie wiem ile masz lat. Dziki ma 49 lat. Tyle co John czyli Redaktor :-) Stan wojenny pamiętam, grozę i strach. Proszę Cię!! I to, że naprawdę trzeba było coś zrobić... Tak jak teraz. Mam entuzjazm. Inni Twoi wujkowie też mają. Mam studentów, całą masę, i u nich też widzę entuzjazm do wolności działania. Czy jesteś jednym ze zgorzkniałych Pięknych Trzydziestoletnich? Teraz Wasz czas. Wszystko się zmienia. Wartości zmieniają się ostatnie albo wcale. Dziki
-
2016/05/24 19:33:14
A Dziki dziś wygrał z Johnem w ping ponga, dużo roweru użytkowo do pracy, na ping ponga, z pracy, także rowerem do Puszczy na 16 km w 1:24 z Wólki na Górę Ojca, potem Sieraków, Na Miny, rympał w stronę Dziekanowa, Nadłuże, Michałówek, Opaleń i w krzaki, a rowe leży jak go położyłem. Razem 55 km, rower + bieg dziś.
Dziki
-
2016/05/24 19:51:40
i śmiesznie i strasznie, w sam raz:)
marsz
-
2016/05/24 19:53:47
Dziki, Piotrze, Wujku Drogi, Ty naprawdę porównujesz Dobrą Zmianę do Stanu Wojennego? A mówią, że endrofiny to nie narkotyki.
-
2016/05/24 23:30:32
No właśnie... trochę śmieszne i trochę straszne. Na szczęście wizja artystyczna, więc można wrzucić na luz. Dziki, żeby nie było - Ty też!
-
2016/05/24 23:33:19
Jerzman - endorfiny, to narkotyki. Im ciężej "wchodzą" tym dają większego kopa ;-)
-
2016/05/25 13:27:38
berlin. początek

w niedzielę odwiedziliśmy syna w berlinie. roczny erazmus powili się kończy, pozostaje dylemat: zostać (e/imigrantem) czy wracać do tłamszonej, niepewnej polskiej demokracji?

ja wracam: po pięciu tygodniach przerwy do biegania, a za kilkanaście kolejnych niedziel do berlina, na maraton.

na początek: 7km/610/122 bpm
marsz
-
2016/05/25 20:27:20
2 Dziki
Jerzman, dobry z Ciebie chłopak, ale przecież Ty wypomniałeś swoim wujkom, że tęsknią do stanu wojennego. Otóż wujkowie nie tęsknią. A zła zmiana może się skończyć bardzo źle. W stanie wojennym milicja przymykała oczy jak Dziki biegał po godzinie milicyjnej z psem, wyżeł Hipek to było alibi lub przepustka do biegania. Zawsze da się biegać, w każdych warunkach. My z Johnem zaczęliśmy wspólne bieganie na licealnym obozie pracy, gdzie chcieli nam przetrącić kręgosłupy, ale stało się odwrotnie, po przewrocie i prawie aksamitnej rebelii przejęliśmy obóz i zaczęliśmy biegać gdzie chcemy i kiedy chcemy. Bakałarzewo 1983. Da się. Dziki
-
2016/05/29 17:00:12
dziś bieg dla maćka, bieg który ma tyle lat co moje bieganie więc pobiegłem, wystartowalem ostatni, przede mną pies husky i w takiej kolejności dotarliśmy do mety...
marsz
-
2016/05/30 14:29:04
pict- trafiłeś do onetu
marsz
-
2016/05/30 16:10:35
Najpierw Onet potem Rakowiecka ;-)
-
2016/05/30 18:26:29
Tu Dziki
Kuba - dołączam się. Będzie wesoło pod celą :-)
A Dziki mnóstwo roweru. W długi weekend ze 300 km. Biegania mniej, jakieś 50 km. Seks normalnie. Spanie krótkie, bo noce krótkie. Jedzenie raz na dzień, ale raz zapomniałem. Golenie często. Strzyżenie wcale bo boli. Decyzji mnóstwo. Dobrych decyzji jakieś 40% - niezły wynik.
Wojciech Staszewski - publikuj!!! Niezwłocznie! Odcinek. I jeszcze sam wiesz co.
Dziki

O mnie


Kim jestem? 25 temu pod koniec studiów zostałem dziennikarzem, pracuję teraz w 'Newsweeku'. Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' w tym reporterem 'Dużego Formatu'. W 'Gazecie' współtworzyłem z Piotrem Pacewiczem akcję Polska Biega.
Bo jestem maratończykiem-amatorem. Pierwszy maraton przebiegłem w 1996 roku, teraz mam ich na koncie ponad 50, czyli już więcej niż lat. Żeby nie pisać bzdur na temat treningu, zrobiłem też kurs instruktora, a potem trenera lekkoatletyki.
Do tego jestem normalnym facetem. Mam rodzinę - Moją Sportową Żonę i córkę w klasie tenisowej. Mam dwójkę dorosłych już dzieci - córkę studentkę i syna fotografa (Jaś umarł w 2013 roku, ale w sercu go mam). Mam Małego Yodę - Misia Świata - który urodził się w roku 2014. Mam znajomych i przyjaciół - takich z którymi biegam i z którymi nie biegam.
Jem, śpię, zarabiam pieniądze, oglądam mecze w TV, wieczorami grywam na pianinie, od czasu do czasu w ping ponga, tenisa, badmintona, siatkówkę, jeżdżę na rowerze, na nartach i pływam żabką (ale to słabo - za słabo, żeby myśleć o triathlonie). Robię normalne rzeczy.
W tym blogu chcę pokazywać jak normalne życie plecie się z biegowym.

Kancelaria Sportowa
Polecam