Blog o bieganiu i życiu codziennym
RSS
poniedziałek, 28 września 2015

Stajemy na starcie w zielonej strefie. W zielonej dawno nie stałem. Będziemy biec na złamanie 4:15. Sabina i ja.

Sabina - zwana tu i biegaczką, i szwagierką - na wiosnę dojrzała do tego, żeby zostać maratonką. Może ja tym drzewkiem trochę potrząsnąłem, ale jabłuszko spadło. Pół roku treningów z planem i narastającą intensywnością, i stajemy na starcie Maratonu Warszawskiego. Ostatni taki maraton z metą na stadionie, przekonywałem Sabinę, że musi to przeżyć. A że na stadion lepiej jest wpadać z celem, a nie przypadkiem - cel był ambitny: złamanie 4:15. Czyli tempo praktycznie to samo, co przy wiosennym półmaratonie Sabiny w Krakowie.

Zaczynamy od wycieczki po Saskiej Kępie, opowiadam trochę co mijamy, kiedy przybijam z kimś piątkę, opowiadam, kto to jest, w ogóle dużo gadam, jak zwykle w pierwszej połowie treningu. Robię bardzo długie wybieganie, ale z bardzo dużym obciążeniem. Obciążenie jest takie, żeby pomóc Sabinie ukończyć dobrze pierwszy maraton. W tym zdaniu są co najmniej dwie pułapki. Bo "ukończyć dobrze" to znaczy dobiec poniżej założonego limitu, ale także w dobrym stylu. A pomóc, to znaczy tak prowadzić, motywować Sabinę, żeby jej nie obciążyć, tylko sprawić, że dofrunie do mety.

Tak Sabina frunie w jednej trzeciej dystansu:

Za chwilę słońce się schowa i zrobi się pięknie. Na połówce będzie heroicznie, bo Sabina osiągnie czas w granicach życiówki w półmaratonie (chociaż paru sekund jednak zabraknie). A potem miniemy trzydziesty kilometr i niepostrzeżenie zacznie robić się ciężko. W miejsce lekkich pogawędek wpełznie ciężka cisza.

Maraton to ciekawy bieg. Przez trzydzieści kilometrów biegniesz, biegniesz i nie wiesz, jaka to będzie historia. Ta jest chyba o górnikach. Sabina zapada się w siebie coraz bardziej i fedruje z coraz większym uporem. Tempo z okolicy 5:55 spada nam do 6:10-6:15, ale mamy zapas, możemy biec nawet po 6:20.

Przez ostatnią godzinę nie rozmawiamy już wcale. To znaczy, ja spokojnie, jakbym mówił do Małego Yody mówię, że trzeba jeszcze zjeść kawałek banana albo jakie mamy tempo i jak mało już zostało do końca. A Sabina mówi tylko przed bufetami w zasadzie jedno: "Woda, dwa kubki".

Po 4 godzinach 13 minutach i 31 sekundach Sabina zostaje - jak głosiło kiedyś hasło reklamowe maratonu - Bohaterem Narodowego. Tak finiszuje:

Jak przeżywa za metą - a takiej kaskady emocji nie widziałem i nie słyszałem od dawna - nie ma na zdjęciach. A jakby było i tak bym nie wstawił, bo to już nie moja opowieść, tylko Sabiny. Nie mogę jej napisać, mogę najwyżej odczytywać, ile w tym nowo zbudowanej wiary w siebie, bólu tkanek i radości endorfin.

Trochę tego widać jeszcze w oczach, kiedy już szczęście zostaje zaklęte w medalu:

W Warszawie (i w Berlinie) startowało tego dnia więcej naszych Podopiecznych, tych, których ja prowadzę i tych, których prowadzą trenerzy Kancelarii. Pogoda sprzyjała radościom na mecie i radościom trenerów z sukcesów Podopiecznych. Wszystkim przybijam wirtualną piątkę, ale na miejscu przeżyłem jeszcze dwie historie.

Pierwszą radosną. Alicja, zwana tutaj mniejszością fińską albo proście kwasnaali, wreszcie złamała czwórkę. Radość tym większa, że to pierwsza życiówka po porodzie. Były mocne wiceżyciówki na piątkę, dziesiątkę, w półmaratonie też by było dobrze, gdyby nie sierpniowy upał. Ale brakowało kropki nad biegiem. I Alicja ją postawiła z trzyminutowym hukiem.

A drugą historię... no nie wiem, jak to nazwać. Przemek na obozie wyprzedzał wszystkich. Też pozaliczał w sezonie mnóstwo wiceżyciówek przy każdej pisząc, jak lekko przyszła. Biegł na pięciominutową życiówkę maratońską - 3:09. Biegł jak po swoje do 39 kilometra. I wtedy poczuł taki trans, w którym można albo trwać, albo stracić przytomność.

W tym momencie Przemek podjął najprzytomniejszą decyzję w swoim życiu: zszedł z trasy.

Nie zrobiłem Przemkowi zdjęcia, bo siedzący już w cywilnych ciuchach, blady, smutny, rozczarowany nie kojarzył się z Bohaterem Narodowego. Ale czym dalej od zgiełku stadionu, tym bardziej widzę to bohaterstwo. Jaka to musi być trudna decyzja, zobaczyć, że za kilka metrów jest nie ściana, tylko czarna dziura. I naprawdę nie wiadomo, co w niej może być: kroplówka nawadniająca czy OIOM.

Zawsze powtarzam, że z trasy się nie schodzi. Ale nie schodzi się z powodu zwątpienia albo zmęczenia. Schodzi się - to już pisałem - z powodu kontuzji. Achillesa, łydki, dwugłowego czy czego tam chcecie. Schodzi się też - i do tego domyśliłem się dopiero po tym biegu - z powodu kontuzji serca, kontuzji żył i tętnic, kontuzji mózgu zagrażającej udarem, niedokrwieniem, zawałem.

Sabina i Alicja dobrze pobiegły - cieszymy się z tego na zdjęciu. Przemek dobrze biegł i dobrze, że zszedł. Bohaterowie narodowego.

22:21, wojciech.staszewski
Link Komentarze (17) »
poniedziałek, 21 września 2015

Życie nie jest sprawiedliwe. W sobotę zrobiłem godzinę powoli z podopiecznym Adamem, więc wyszło przyzwoiciej niż zwykle. Nie odpływałem w odmęty "Złego" do Warszawy mojego ojca.prl, której nostalgiczny powolny rytm wyznaczany majestatycznie sunącymi zatłoczonymi ogórkami (młodsi: Google) powoduje, że tempo spada do 5:50.

W ostatniej chwili wpadłem na start ursynowskiego parkrunu, żeby zrobić mocny akcent na koniec. W zasadzie wyszło: o 4 sekundy złamałem 20 minut. Ze złamania jestem zadowolony, z wyniku mniej, bo na podobnym treningu na wiosnę miałem coś koło 19:15. Ale na mecie się i tak cieszyłem, bo zająłem trzecie, więc medalowe, miejsce. O dwa oczka lepsze niż dwa tygodnie temu, kiedy pobiegłem prawie o pół minuty szybciej.

Gdzie tu sprawiedliwość?

Przynajmniej Moja Sportowa Żona zrobiła mi fajne zdjęcie.

Teraz mam doła, bo wymyśliłem wczoraj wieczorem dwa fajne tematy, ale na kolegium okazały się niefajne, szefowa wilczym okiem łypie, że nie wymyślam dobrych tematów, a dobre to są te, które przechodzą. Tyle, że kolegium w Borussi nie jest proste jak bieganie: że od startu do mety, liczy się czas i kolejność na mecie. Jeszcze się tych reguł nie nauczyłem, nie wiem, kiedy temat zyskuje akceptację, a kiedy pada jak maratończyk, który zaczął za szybko. Nie wiem, dlaczego temat, który wymyśliliśmy raz z podopiecznymi na treningu na Szczęśliwicach w jednym tygodniu jest świetny, tylko mam go odłożyć, bo robię inny, bardziej niusowy, a w kolejnym tygodniu okazuje się, że już nikogo nie interesuje.

Zaletą mojej pracy jest artystyczny nieład, który mogę, a wręcz muszę wkładać w każdy projekt. Nie wiem, czy dla Was artykuły Newsweeka są ciekawsze od projektów wykorzystania środków- ale dla mnie na pewno ich tworzenie jest ciekawsze. Wadą tej pracy jest ten sam artystyczny i nie do końca zdefiniowany nieład na kolegiach.

Jeszcze rano zgrzyt z MSŻ. Recepta na ciężki poniedziałek gotowa.

A na koniec tygodnia mamy w rodzinie święto. Biegaczka Sabina zostanie Maratonką. Już przebyła maraton od fajnej laski, ale z wyraźną otyłością - bo na oko nie była to już nadwaga - przez dziewczynę, która myśli o bieganiu, zaczyna truchtać, biegać, trenować po biegaczkę przygotowaną do maratonu na 4:14-4:19. Na taki wynik pobiegniemy. Wszystko w rękach słońca.

W końcu wstawiam zdjęcie. Babia Góra, obóz 2015. Sabina to ta, która pokazuje ręką kierunek - teraz już z górki.

15:57, wojciech.staszewski
Link Komentarze (55) »
poniedziałek, 14 września 2015

Pękło mi serce. Nie w sobotę na 34 kilometrach najkrótszego odcinka Siedmiu Dolin na Festiwalu Biegowym w Krynicy. I nawet nie przez to, że start był z mojej Piwnicznej, nieopodal łukowatego mostu na Popradzie, przez który szliśmy z moim ojcem.prl na wycieczkę na Kicarz, kiedy miałem pięć lat, sześć lat, osiem lat, dziewięć i dziesięć. Bo zawsze szliśmy na Kicarz, w każde wakacje spędzane w Piwnicznej.

A teraz zaczęliśmy - z grupą pięciuset nieznajomych, których widać w tle na zdjęciu od podbiegu na Kicarz. A raczej podejścia, bo stromizna jest tam niezła, ciekawe jak sobie radził tam pięcioletni chłopczyk.

Zaczynam z Marcinem, obozowiczem z drugiej bodaj edycji obozu biegowego w Rabce, który wtedy w bieganiu nie stawiał jeszcze kroków, a dopiero raczkował. Potem spotkaliśmy się na maratonie w Krynicy, Marcin pobiegł w cztery godziny z małym kawałkiem. Rok temu spotkaliśmy się znów, wtedy Marcin po przebiegnięciu 66 km w Siedmiu Dolinach stawiał mnie na nogi, żebym dokończył setkę. Tutaj jest napisane. Trochę gadamy, trochę próbuję się go trzymać. Nadrabia na podbiegach, to oczywiste, ale na zbiegach dochodzę go z trudem, a w połowie dystansu przestaję. I zostaję.

Przede mną wąż ludzi. Za mną mój Beskid Dzieciństwa i wąż pościgowy. Ale ja się tu z nikim nie ścigam, musiałbym się poddać już na starcie. Ja tutaj biegnę sam. Sam z myślami. Że znowu okazałem się za słaby na góry. Że mój brak predyspozycji do podbiegania wyłazi boleśnie. Nawet w marszu mnie ludzie wyprzedzają pod górę, chociaż ja po górach, tych górach łaziłem od dziecka.

Rozmawiam ze sobą, jak trener z trenerem. No nie da się. Nie da się dobrze biegać, jeśli się nie nabiega kilometrów. Dobrze jest zrobić interwały w mocnym tempie, dobrze jest pierwszy zakres biegać, a nie truchtać. Ale to niewiele da, jeśli się nie przebiegnie - przy moich ambicjach wynikowych - tych 60-70 km tygodniowo. A jakbym u siebie dobrze zliczył, to wyjdzie ledwie maraton.

Biegi górskie to naprawdę miękkie masełko. Nie ścigasz się z czasem, ja nie ścigam się też z rywalami. Ciągle podchodzisz, bo jest stromo pod górę. A jak nie jest stromo, to podejście zmienia się w niezłe alibi.

Łapię siebie na tym idąc - momentami - po drodze do Bacówki nad Wierchomlą. Tam naprawdę jest łagodnie, nawet rok temu zdychając na pełnym dystansie Biegu Siedmiu Dolin i uciekając przed limitem, prawie cały ten odcinek przebiegłem. Teraz idę, bo tak naprawdę mam ściankę. Małą, niepoważną, ale taką, której nie chce mi się pokonywać i daję się jej pokonać.

Aż wyprzedza mnie dziewczyna w łososiowej koszulce. Zagaduję, bo lubię w połowie trasy jak wampir podczepić się do mocnej dziewczyny i poderwać do lotu. Ale łososiowa nie wchodzi w kontakt, rwie do przodu. Za nią biegnie biała. Po chwili się znamy - Karolina, Wojtek. Jesteśmy zresztą znajomymi na Facebooku, tyle że nie kojarzyłem. Gadamy i gonimy, bo Karolina ma o co walczyć, jest w czołówce kobiet. Łososiowa na podbiegach nam odchodzi, ale Karolina mówi, że na zbiegach ją dochodziła.

Moja Sportowa Żona czyta - to od razu zaznaczę, że nie tutaj mi serce pękło. Ale stworzyliśmy z Karoliną fajny team, zrezygnowałem przy bacówce z opychania się kolejnymi garściami rodzynek, żeby ruszyć z nią na trasę. Krótkie podejście pod Runek, łososiowa z 200 metrów przed nami, a potem pogoń.

Karolina tak była uszczęśliwiona Beskidem, czasem lepszym niż się spodziewała, że w pewnym momencie to mnie chyba bardziej zależało na dogonieniu łososiowej. Dopadliśmy ją przed przełęczą, potem było małe podejście, łososiowa odeszła, ale nie więcej niż na 100 metrów. I zaraz ją mieliśmy.

Człowiek musi mieć cel. Nawet jak nie widzi sensu albo widzi bezsens, to powinien sobie znaleźć cel. Jak już zrealizowaliśmy cel: łososiowa, to pożegnałem Karolinę, żeby nie uciekło mi złamanie czterech godzin. Niby to niewymierne, przecież trasa mogła być wytyczona innym reglem i czas byłby o 10 minut gorszy albo lepszy. Ale jednak złamanie, to zawsze złamanie.

Wyszło 3:54. Niecałą minutę za mną wpadła na metę szczęśliwa Karolina. A Marcin, walczący ze skurczami na zbiegu, był tylko dwie minuty przede mną.

Można by to zdjęcie na deptaku nazwać "krynica radości".

A serce pękło mi następnego dnia. Jechałem po płotki i piłki, które zostawiliśmy po obozie w Rabce, bo wszystko nam się w samochodzie nie mieści. Jak zawsze przez Piwniczną.

Zwykle oglądam tam rynek, na którym kawiarnia Smocza Jama zamieniła się w niezłą restauracyjkę, w której coś zjadam. Patrzę na Czercz, w którym się kąpałem jako dzieciak albo na placyk zabaw, na który chodziłem kolejno ze wszystkimi swoimi dziećmi. Ale teraz podjechałem na Węgierską.

Campingu, na którym obozowaliśmy z ojcem.prl, kiedy miałem 15 czy 16 lat już nie ma. Są domki campingowe, ale tam gdzie rozbijaliśmy namiot jest jakaś dziwna instalacja. Ale serce pękło mi minutę później.

Dojechałem do tego drewnianego domku, pomalowanego na paskudny pomarańcz, w którym spędzaliśmy wakacje, kiedy miałem kilka lat. W zasadzie rok w rok, cały miesiąc w Piwnicznej. Takie moje miasto jest. Popatrzyłem na balkon naszego pokoju, który zazwyczaj dostawaliśmy. Jaka fizyka mogłaby sprawić, żeby tam wyszedł mój tata? Nie ojciec.prl zmitologizowany w książce, tylko tata, tatuś. W dżinsach, w czarnych chodakach, bo taka moda była, w kolorowym swetrze, którego nie potrafię opisać, choć widzę cały wzorek albo brązowej koszuli, gdyby dzień był cieplejszy. Czterdziestoparoletni, niedogolony (chyba na wakacjach się nie golił codziennie), sprawny.

Przywiozłem kubek z Piwnicznej, podrzucę mu w tygodniu. Ten, który mu dałem rok temu z napisem "Krynica" popękał.

23:22, wojciech.staszewski
Link Komentarze (21) »
poniedziałek, 07 września 2015

Tamto zdjęcie chłopca kojarzycie. Nie będę przypominał, bo łapie mnie nieprofesjonalnie za gardło. Dwa dni temu zdałem sobie sprawę, że mam w komputerze podobne.

Mały Yoda na zeszłorocznych wakacjach w Łebie, ma tu ze trzy miesiące.

Na uchodźcach się nie znam, trochę znam się na dzieciach. Dzieci nie powinny tonąć na plażach, tylko wypoczywać. Nie może być zgody w sercu Europy na to, żeby dzieci, które miały nieszczęście urodzić się akurat w Syrii, a nie w Polsce były wyrzucane martwe na plażę. Obojętne czy bezpośrednią przyczyną jest brawura ojca, dziurawa łódź, zaniedbanie przemytników, czy co tam jeszcze miało miejsce.

Wiem, że jest druga strona. Na uchodźcach się nie znam, więc mogę snuć rozmaite teorie. Więcej, snuję je sobie od dawna. W drugiej książce - którą piszę, a jakże, w tytule będą "zbójeckie lata" - wpisałem głównym bohaterom dialog o muzułmańskiej Europie przyszłości z muzułmańskimi premierami i parlamentami wybranymi przez muzułmańską większość. Z tego powodu też zdecydowałem się na chrzest Małego Yody - wprawdzie przypuszczam, że Boga nie ma, ale gdyby jednak był i gdyby mały Yoda chciał się nad tym kiedyś w dorosłości zastanawiać, to chcę, żeby wizualizował sobie go pod postacią białobrodego starca w rajskim ogrodzie. Tak jak pamiętamy z katechizmu.

Tylko co innego efektowne dialogi w literaturze, a co innego dzieci, które naprawdę... Nie wiem, jakie jest rozwiązanie. Wiem, że Europa to nie tylko dotacje i brak kontroli granicznych, ale też wartości wywodzące się z pogańskiej Grecji, chrześcijańskiego Rzymu itd. I że trzeba znaleźć rozwiązanie. I że posłów i europosłów wybieramy nie po to, żeby pobierali diety, ale żeby szukali rozwiązań. Czy my w preambule Konstytucji nie mamy zapisanego Dobra, Prawdy i Piękna wywodzonych z chrześcijańskich oraz innych wartości?

Dużo o tym myślę. Więcej niż biegam. Biegam za mało, za wolno, za słabo. W niedzielę pierwszy raz w życiu przegrałem z Przemkiem K. na parkrunie. Czas - dramat, 19:31. Nie byłem w stanie szybciej pobiec piątki. Szybciej na wiosnę biegłem w półmaratonie.

Mam problem. Biegam beznadziejnie. Pocieszam się, że to tzw. Pierwszy Start Sezonu - a on jest zawsze na zmarnowanie. To po takim starcie trzeba stanąć przed lustrem, złapać się za jaja i przeprowadzić ze sobą męską rozmowę: to naprawdę musi boleć, naprawdę trzeba dać z siebie dużo, docisnąć. Radość na mecie wymaga wysiłku na trasie. I wysiłku na treningach.

W niedzielę zrobiłem długie wybieganie wreszcie w przyzwoitym tempie - 5:29. Trochę za wolno, ale w końcu bez żenady. Człowiek - tak rozumiem to w świetle "wartości europejskich" - musi sobie wysoko ustawiać poprzeczkę, jeśli chce się doskonalić, rozwijać. Koniec z bieganiem po 6:00. Takie tempo - średnie - chciałbym mieć w sobotę w Krynicy na 34 kilometrach ostatniej części trasy po Siedmiu Dolinach. A potem wyszykować maksymalną formę na jaką mnie stać na maraton w Puszczy Kampinoskiej.

Na tym się znam - lepiej niż na uchodźcach.

 

 

17:55, wojciech.staszewski
Link Komentarze (59) »
poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Co ciekawego robiłeś w weekend - zagadnął mnie w pracy Dawid, najsympatyczniejszy zresztą z całego tego kółka balangowego. Przeleciałem myślą cały weekend, cały mi w sekundzie stanął przed oczami i uznałem chyba, że najciekawsze było, jak wyszliśmy w Moją Sportową Żoną na trening, ona biegła, ja jechałem z Małym Yodą na rowerze, dojechaliśmy do Lasu Kabackiego, ona zrobiła pętelkę, a ja się zatrzymałem, żeby Mały Yoda pospacerował, żebyśmy porzucali piłką, ale też w takim miejscu, żeby zrobić samemu 10 serii po 6 podciągnięć na drążku. Potem MSŻ wróciła z pętelki i razem dotarliśmy do domu.

Nawet zacząłem na to pytanie odpowiadać, ale chyba zacząłem mówić do wnętrza siebie, bo kółko balangowe gdzieś odjechało we wspomnienia gorączki letniej nocy. Bo jak masz powiedzieć komuś, jaką przyjemność sprawia taki trening, skoro on ma w rękawie historyjki, co wciągał, co dmuchał, a co wydmuchiwał ustami oraz nosem.

Jestem teraz w pracy dość zabawnie i ostentacyjnie zarazem wykluczony z grona imprezowego, które wije się tuż koło mnie jak bluszcz. Kurcze, mam chyba tak udane życie, że ku mojemu zaskoczeniu nie dotyka mnie to, bardziej żenuje.

Mam tak udany weekend, że w ostatni zrobiliśmy z MSŻ jeszcze raz to samo. Tyle, że przez jej uraz w kolanie (nabyty najprawdopodobniej przy zrywowych ruchach na tenisie, a nie podczas biegania) oboje byliśmy na rowerach. A ja po tym, jak przez trzy tygodnie czułem masakrę w mięśniach brzucha, nie robię już 10 serii, tylko 4. W tygodniu były po 6 powtórzeń, teraz po 8.

Biegać - biegam. Ale to jeszcze nudniejsze niż ta mała kalistenika, więc sobie daruję.

Jedyne co ciekawe, to rozpoczęcie wojny z brakiem kultury na ulicy. Jak się znów coś wydarzy napiszę, na razie zapraszam do zdjęcia i historyjki z rękami na Facebooku.

Musi być jeszcze zdjęcie, żeby się klikało. W tygodniu niczego nie sfotografowałem, bo mam aparat zapchany surowymi filmikami z obozu i nie mam kiedy usiąść zrobić filmu. Więc jedna fota z obozu:

W tle biegaczka-Sabina, z którą za miesiąc debiutujemy w maratonie z metą na stadionie. Na pierwszym planie butelka wody mineralnej podarowanej nam - oprócz Poweradów - na obóz przez Coca Colę. To dla mnie duża zagadka od dwóch lat. Dają nam wodę i izotonik na treningi na stadionie, chociaż nie jesteśmy biegającymi pannami. A np. Sabina jest mężatką.

Pora się puścić. Z uwięzi. W sobotę startujemy z MSŻ na parkrunie. Mała piątka, a cieszy (przynajmniej przed startem). A za tydzień jadę do Krynicy na 34 km. Ktoś jeszcze jedzie? Paru Podopiecznych się wybierało, ale czym bliżej startu, tym Krynica robi się dalej od wszystkiego, co zresztą rozumiem, bo to naprawdę daleko.

Z Krynicą jesteśmy partnerami. Z parkrunem nie. Ze sobą jak najbardziej, pełne porozumienie sierpniowe.

Ważna informacja - jeszcze przez kwadrans. Na stronie Festiwalu Biegowego jest promocja - można się zapisać za 40 pln, ale tylko do północy. To z okazji rocznicy porozumień sierpniowych (młodsi: google). Trzydzieści pięć lat minęło.

23:44, wojciech.staszewski
Link Komentarze (23) »
poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Miał jedno kółko do końca, złoty chłopak, podobno rozrywkowy. Zahaczył motorem o koło rywala, poleciał na bandę i rdzeń przerwany. Może zostać paraolimpijczykiem jak Rafał Wilk, były żużlowiec, dziś kolarz ręczny, jak o sobie pisze.

O tym piszę w tym tygodniu. Temat sportowy, bo Staszewski się redakcji ze sportem kojarzy. Ale przecież to nie będzie o sporcie, tylko o ryzyku, igraniu, przesuwaniu granicy lęku i gejzerach adrenaliny. Tak wynika z tekstów, które przeczytałem, jutro zaczynam rozmowy z największymi żużlowcami, to się dowiem.

Pamiętacie to - są tylko trzy prawdziwe dyscypliny sportowe: alpinizm, wyścigi samochodowe i walki byków, reszta to gry. Jest w tym amerykańska poza, ale jest i ta myśl, że sport jest wtedy, kiedy jest realne ryzyko. Trudno się z tym w XXI wieku zgadzać, bo jeśli być konsekwentnym, trzeba by uznać, że są jeszcze inne sporty: walki gladiatorów, pojedynki rewolwerowców i turnieje rycerskie.

Ale jeśli chcemy być konsekwentni, to za 100 lat oficjalne federacje żużla, Formuły 1, a może też i bosku zostaną rozwiązane. Boks przetrwa w podziemnym kręgu (wiecie, że jest fajny audiobook czytany przez Szyca?). A wyścigi samochodowe i motocyklowe będą się odbywały na tajnych podziemnych torach w nieczynnych kopalniach węgla kamiennego. Kopalnie pozamykają, bo będziemy całą energię czerpać ze słońca.

Słońce grzeje tak, że ciepłolubnym umila życie (naprawdę jestem szczęśliwy w tym piekarniku), ale utrudnia treningi. Wisła wyschła. Robiłem w czwartek dwugodzinne wybieganie, zagubiłem się, więc wyszło z 20 minut więcej i pobiegłem sobie nad Wisłę, bo po co oglądać w suszę telewizji, skoro można na żywo.

W telewizji lecą Mistrzostwa Świata w Grach na Stadionie. Przez te chińskie godziny przelatują trochę obok. Widziałem w niedzielę rzut Fajdka zanim wyszliśmy na obiad i do ojca.prl, ale już konkursu Majewskiego nie śledziłem dokładnie. Zauważyłem tylko, że czarnoskóry Jamajczyk był wysoko, sprawdziłem sobie teraz, że zdobył brąz. Jamajczycy w kuli? Albo Kenijczycy wygrywający półfinały 400 m przez płotki? Kibicuję im, bo to nowe, świeże, ciekawe.

Gorzej z biegiem na 10 tys. m. Nie obejrzałem do końca, gdzieś musiałem wyjść. A szkoda, bo dwaj odróżnialni dla mnie zawodnicy liczyli się w grze. Mo Farah wyróżniający się brytyjską koszulką wygrał, a Gallen Rupp wyróżniający się jasną skórą był wysoko.

Nie wiem, jak to napisać w XXI wieku jeśli jest się liberalnym demokratą z dużego europejskiego kraju, ale biegi długie na dominacji czarnych biegaczy strasznie tracą na atrakcyjności. Jestem za pełnym szacunkiem, równouprawnieniem nie tylko ogólnoświatowym, ale wręcz kosmicznym - ale nie jestem w stanie uważać, że wyścig, w którym ściga się 11 tys. czarnoskórych biegaczy, a na koniec wygrywa czarnoskóry biegacz jest równie atrakcyjny jak rywalizacja ramię w ramię wszystkich olimpijskich kółek. A coś takiego było chyba w maratonie, którego nie widziałem, bo był rozgrywany w ciemnej nocy czasu europejskiego.

Zbliżają się jesienne maratony. Oby nie upalne. Ja mam już plan startów. Najpierw 34 kilometry na Festiwalu Biegowym w Krynicy, z którym znów sobie partnerujemy (dostaniecie w tym roku do pakietów ulotki Kancelarii), to będzie mój trening siłowo-wytrzymałościowy. Potem Warszawę z Biegaczką Sabiną (!) na czas 4:14-4:24, to będzie moje długie wybieganie. A 17 października Maraton Kampinoski, tam powalczę.

Hemingway powiedziałby, że to gra terenowa.

21:40, wojciech.staszewski
Link Komentarze (6) »
poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Może nad morze? - zapytała Moja Sportowa Żona i spojrzała tymi sarnimi oczami, a od tych sarnich oczu zobaczonych na zaśnieżonej polanie pod Luboniem Wielkim w spontanicznym odruchu mięśnia sercowego nadałem jej ksywkę Sarenka.

Nawet jeśli ten dialog w istocie był nieco inny, z wyliczaniem, kto miał w te wakacje swoje jeziora i swoje góry, a kto swojego morza nie miał, nawet jeśli nie było tych spojrzeń, bo wzrok utkwiony w szosie przed nami, bo rozmawialiśmy w samochodzie wracając z Rabki do Warszawy, nawet jeśli naprawdę wyglądało to trochę inaczej, to ja to tak zapamiętałem w mięśniu.

No to dobra, jedziemy nad morze. Na trzy dni. Tydzień w Newsweeku kończył mi się w czwartek, bo drukarnia nie pracowała w sobotę z powodu święta Matki Boskiej Zielnej Bodajże, czyli musiała wydrukować numer w piątek, więc my go musieliśmy zamknąć do czwartku. Wymagało to większej spinki w tygodniu, więc tylko mogłem się cieszyć, że mam regenerację po obozie. Ale otwierało niespodziewaną perspektywę dokończenia wakacji na plaży. Zwłaszcza, że pogoda jak drut, wiem, bo pisałem o upałach i synoptycy zapowiadali front dopiero na poniedziałek (dziś), a i tak nie wiadomo, czy nie odbije się od masywnego, wschodnioeuropejskiego wyżu.

Znaleźliśmy ostatnie chyba miejsca noclegowe na Mierzei Wiślanej, w Sztutowie. Mierzeja to odkrycie sezonu, nie trzeba przebijać się przez Trójmiasto ani Obwodnicę Trójmiasta, jest dobre dwie godziny bliżej niż do naszej Jastarni albo Łeby. A przynajmniej Rybackie Kąty mają swój urok. W piątek dobiegłem tam plażą częściowo po suchym, częściowo po mokrym piasku - czyli trening siły biegowej. W sobotę bieganie po lesie odcinek pierwszy i odcinek drugi przedzielone wywrotką, po której wyłączył mi się Garmin. Na uszach "Zły" Tyrmanda, czytałem, kiedy Jasiek miał tyle miesięcy, co Mały Yoda, ale mało pamiętam. Niezłe; godzimy się na pewną umowność przestępczości i po zaakceptowaniu tej konwencji wychodzi norweski kryminał z nostalgią odbudowywanej Warszawy.

A w sobotę marzenie niewymarzone wtedy pod Luboniem ani długo długo potem - wspólne bieganie z MSŻ po plaży, Małego Yodę zostawiliśmy z córką 6klasistką, kopał w piachu jak najęty.

Jak plaża, to parawany. Czytałem sobie o parawaningu leżąc na ręczniku. Jaka to piękna kalka socjologiczna: Polacy tacy zamknięci, ksenofobiczni, fanatycy grodzonych osiedli, głosują na PiS, nikomu nie ufają, od wszystkich się grodzą murem no i na dowód tego odgradzają się od innych parawanami na plaży. Jak się to wpisuje w moje własne uprzedzenia do miłośników plażingu. Uważam, że trzeba mieć w sobie strasznego słonia, żeby największą rozkosz znajdować w spędzaniu całego urlopu na plaży i niepodejmowaniu większego wysiłku niż doczłapanie się do baru z piwem i frytkami z serem, żeby bardziej utyć. Nic tylko zrobić sobie z parawanu sztandar i napisać dużymi literami "Precz".

Ale czy to nie jest zbyt łatwe? Parawan by się nam przydał zwłaszcza w piątek, bo chyba szedł jakiś niezapowiedziany prąd, że dawało się przeżyć tylko płasko przy ziemi. Wyżej urywało głowę i zmuszało do założenia koszulki. W sobotę i niedzielę dałby nam więcej spokoju, bo chociaż wiało mniej, to nie dało się porzucać frisby. Za to ja po długim wybieganiu dałem radę wejść na chwilę do wody; muszę być naprawdę rozgrzany.

Najgorsze są parawany wokół głowy. Kiedy jesteś tak ograniczony własnymi stereotypami, że patrzenie na świat nie jest ci w ogóle potrzebne.

Mały Yoda do wody ośmielił się dopiero w niedzielę (chociaż oczywiście w piątek ruszył do wody jak ćma do światła, a po pierwszej fali uciekał jak poparzony). Trenował krok biegowy na mokrym piachu. Praca ramion nie najgorsza.

A kto pamięta z jakiej piosenki jest tytuł odcinka? Ja miałem wtedy mniej więcej tyle lat, co córka 6klasistka.

 

22:26, wojciech.staszewski
Link Komentarze (12) »
poniedziałek, 10 sierpnia 2015

Już nigdy koszulki nie będą takie białe, a widok z Lubonia taki piękny. Już nigdy. Już nigdy nie wbiegnie tam ta sama ekipa, nie zapozuje na tle Szczebla i Śnieżnicy. Już nigdy. Już nigdy nie będziemy mieć tyle lat, ile mieliśmy słuchając tamtego kawałka Świetlickiego w wykonaniu Lindy. Ani tyle, ile mieliśmy na tym obozie.

Już nigdy na niebieskim szlaku zwanym w trenerskich zapowiedziach "płasko do góry" Michał nie będzie biegł przed Nadzieją, Wojtkiem i Anią Marysią.

Już nigdy Przemek J. z Michałem i Andrzejem nie będą konać tak spektakularnie po krosie na Bani, który ma już sławę najcięższego - obok końcowej sztafety - treningu na obozie.

Już nigdy Ryszard z Alicją, kapitalne małżeństwo zresztą, nie wygrają konkursu deski wśród kobiet i mężczyzn - oboje z fantastycznym wynikiem 6:30. Chociaż to akurat może się najprędzej powtórzyć.

Mam nadzieję, że jeszcze nie raz staniemy z Moją Sportową Żoną na Babiej Górze i zrobimy sobie słodką fotę. Pierwszą zrobiliśmy sobie równo dziesięć lat temu, postanowiliśmy to powtarzać co roku, założyliśmy nawet w komputerze specjalny katalog... I jest w nim to jedno zdjęcie sprzed dziesięciu lat. Teraz będzie drugie.

Opowiedziałem tę historyjkę wszystkim obozowiczom ("Uwaga, trener ogłasza ważne informacje..." - już nigdy ta formułka nie będzie tak świeża, zabawna i spontaniczna, jak w tym roku), kiedy robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia na szczycie Babiej. I chciałem spuentować, że opowiadam ten gag jak z komedii romantycznej, bo najważniejsze w życiu są emocje. Także na takim obozie, na którym się polubiliśmy (na pewno nie każdy z każdym, ale generalnie wszyscy, sieć polubień była gęstsza od pajęczyn w krzakach u stóp Lubonia), na którym razem bijemy brawo zwycięzcom, zdobywcom tytułów królewskich i dyszymy sobie co i raz na plecach.

Tu Agnieszka królowa tysiąca metrów, downhillu, płotków i strzelców dyszy na plecach Joli podczas zbiegu z Babiej. Same tytuły królewskie przyznawane po największych osiągnięciach, podbiegach, sztafetach, szczytach zdobytych przed wszystkimi są - przynajmniej dla mnie, przynajmniej dla nas - jak poezja.

Prócz Agnieszki korony zdobyli:

- Nadzieja, królowa Turbacza, krosu i Barda

- Kasia, królowa podbiegów i płotków

- Michał, król Turbacza, Maciejowej, Lubonia Wielkiego i downhillu

- Henryk, król podbiegów i Barda

- Przemek J., król tysiąca metrów i Lubonia Wielkiego

- Przemek C. - król krosu, sztafety i Lubonia Wielkiego

- Alicja - królowa deski

- Ryszard - król deski

- Ania Mała Czarna - królowa stretchingu

- Ania Marysia - królowa stretchingu

- Jacek - król Lubonia Wielkiego

- Oktawia - królowa sztafety.

MSŻ prowadzi stretching po Babiej Górze (w tle Ania Chusteczka). Zawsze był na sali fitness, w tym roku zrobiliśmy go w ogrodzie naszego pensjonatu. Ptaki ćwierkały, kiedy włókna mięśniowe wracały do fizjologicznej długości. Też zaliczyłem całą godzinę (w pierwszej turze, a zdjęcie jest z drugiej), bo czułem ten obóz w nogach. Zrobiły mi się drewniane, miałem wrażenie, że mięśnie się zbiły jak deseczki za pomocą gwoździ. Zrobiliśmy w tydzień jakieś 110 km z czego mnóstwo jakościowych.

Z górami pożegnaliśmy się zbiegając z Lubonia. Ze sobą nie pożegnaliśmy się do końca. Chociaż była jeszcze sztafeta na stadionie, chociaż był siwy dym w Siwym Dymie, chociaż rozjechaliśmy się po Polsce. Ale wiem z maili od obozowiczów, że nie tylko ja myślę o tych gorących kilometrach, kiedy słońce podgrzewało powietrze do 30 stopni z kawałkiem nawet w cieniu, a my staraliśmy się wrócić z Turbacza przed południową burzą i wypatrywaliśmy słońca, żeby zdążyło wyjść na popołudniowy trening zbiegów.

Zdążyło. Ja też, do północy jeszcze 42 minuty. Tyle ile ma maraton.

23:18, wojciech.staszewski
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 03 sierpnia 2015

Spać. Chce mi się spać, bo dzisiaj nie starczyło mi czasu na drzemkę między treningami. A wczoraj owszem, z godzinę spałem i podobno nawet chrapałem i to zaledwie po spokojnym, zapoznawczym bieganiu po Maciejowej, niecałe półtorej godziny, ale w perspektywie podbiegów na stoku Maciejowej, gdzie w ostatnim podbiegu walczyłem całkiem na serio z nominowanymi do walki o tytuł Króla i Królowej Podbiegów i wyprzedzili mnie Henryk (król Henryk), Kasia (królowa Katarzyna) i jeszcze Adam (wicekról podbiegów).

Zaczął się właśnie obóz w Rabce. Kiedy na spotkaniu informacyjnym widzę tę gromadkę biegaczy - częściowo znanych, nawet trzeciorocznych, a częściowo znanych tylko z przedobozowych ankiet - to zamiast informować opowiadam o swoich uczuciach. Że to dla mnie święto, biegowe święto, na równi z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Że tu jesteśmy i razem przeżyjemy więcej niż agnostyk przy świątecznym stole. Że poprzez upały, bory, deszcze, zmęczenia i zawieruszenia.

I jak pomyślałem, że mam w tym duchu pisać teraz blog, to sam się wystraszyłem, czy to nie zabrzmi dla Was fałszywie. Jak jakaś cholerna reklamówka. Obozu Biegowego w Rabce Zdroju, edycja numer pięć. Znów postanowiłem spojrzeć w swoje uczucia w trzecim dniu obozu wieczorem.

Zmęczenie. To jest to co czuję. Zmęczenie 5.3 - piąta edycja, dzień trzeci. Wróciliśmy właśnie z Moją Sportową Żoną i Biegaczką Sabiną, która stała się w tym roku pełnokrwistą obozowiczką, z integracji na grillu w naszym pensjonacie. Więcej śmiechu niż piwa, super, trochę kolonie dla dorosłych, parę żartów zabawniejszych niż czeski kabaret. "I na finiszu trener mówi: przyspiesz, to będzie ci lżej. Myślę: idiota. I przyspieszam...". To Ania, znamy się z treningów od dobrych czterech lat, z talentu komediowego jej jeszcze nie znałem.

A ja siedziałem jakiś zmęczony. Bo to, co jest najważniejsze na obozie, to luz, mieć na wszystko wywalone, wysypiać się, wydrzemać do woli, regenerować między treningami. A ja wiedziałem, że mam do napisania blog i do zrobienia ważny przelew, który ucieszy obozowiczów w sobotę rano.

Dziś robiliśmy podbiegi na Krzywoniu, a potem kros bardzo aktywny, jak zakamuflowaliśmy to w planie obozu. Graliśmy w piłkę na stromiźnie. Potem rytualne moczenie nóg w zimnej jak nie wiem Poniczance. Później obóz poszedł spać, łapać regenerację. A ja wygospodarowałem parę godzin na pisanie planów dla Podopiecznych i parę minut, żeby poprzytulać Małego Yodę, który całe dni spędza teraz z babcią.

Po południu mieliśmy na stadionie dużo siły. Najpierw dynamicznej, a potem biegowej na płotkach. A na koniec były mistrzostwa obozu na 1 km. Startowałem, a jakże, ale poza konkursem. Tyle że nie jestem już poza konkurencją. Pokonał mnie podopieczny Przemek, zdobył tytuł Króla 1000 Metrów z wynikiem 3:27. Po ciężkim treningu i na żużlu z domieszką mchu, to naprawdę świetny czas.

Królową 1000 Metrów została podopieczna Agnieszka z wynikiem 3:47. Oboje na zdjęciu.

A ja jeszcze robię przelew i idę spać. Jutro biegniemy na Turbacz, jak obóz będzie drzemał, wrzucę jakieś zdjęcie na fejsa. Uwielbiam się tak zmęczyć. A zmęczenie można też z kimś dzielić i to jest ważna wartość w życiu.

23:15, wojciech.staszewski
Link Komentarze (4) »
poniedziałek, 27 lipca 2015

Na 17. kilometrze czeka Moja Sportowa Żona z Biegaczką Sabiną i Małym Yodą. To doskonale, bo skoro jest Mały Yoda, to na pewno mają ze sobą pampersy, chusteczki i kremik do pupy. A ja właśnie kremiku potrzebuję jak nie wiem co, bo obcierają mi się sutki o koszulkę. Nie miałem tego problemu na ostatnich 30 maratonach, więc nie smaruję, ani nie oklejam, a tu właśnie by się przydało.

MSŻ podbiega ze mną, chociaż tempo dla niej interwałowe, około 4:30 chyba. Dostaję kremik, wodę, colę, kilka razy przez kolejne 10 km, póki Mały Yoda wytrzyma. Przeprowadzają mnie razem przez tę cienką granicę, która odróżnia bieg po pagórkowatym terenie od masakry.

Bo początek od Nowego Targu do Ludźmierza był wręcz płaski, potem lekki podbieg do Maruszyny, tempo spadło do 5:10-5:30, ale za chwilę zbieg do Szaflar. Staram się pierwszą połowę trasy przebiec w tempie na 3:15, bo kalkuluję, że jeśli drugą, tę górską z hard-core'owymi podbiegami pobiegnę na...

No i nie pobiegłem. Bo zaczęły się schody. Podbiegi pod Ząb, miejscowość Kamila Stocha, potem gwałtowny zbieg na złamanie karku, gdzie przeklinasz każdy metr spadku, bo zaraz trzeba go będzie odrobić wbiegając na Gubałówkę od tyłu. Przed biegiem za minimum przyzwoitości uznałem 3:45 i kiedy na Gubałówce wiedziałem już, że nic z tego, jedyne o co mogłem zawalczyć, to powrót do pierwszej czterdziestki. Ostatnie kilometry, te z górki, po jakieś 4:05-4:30 (piszę z pamięci - dokładny zapis z Garmina jest tutaj) trochę podbudowały mi nastrój, ale prawda po raz kolejny wyskoczyła z lasu i głośno krzyczała: Wojtek, nie masz predyspozycji do biegów górskich.

Maszerując na Gubałówkę myślałem, ileż mnie to bieganie ciągle uczy i że wciąż nie mogę się tego nauczyć. Czas treningowy niedokonany, biegologia zorientowana na proces. Uczy mnie, kim jestem, kim nie jestem. Jestem półmaratończykiem. Nie dlatego, że moje treningi są teraz o połowę za słabe, tylko dlatego, że na tym dystansie mam najlepszą życiówkę, ostatni sukces - niezły wynik na zeszłorocznym Półmaratonie Kampinoskim - i na półmaratonie najlepiej się czuję. Jak pstrąg w Dunajcu. Wystarczająco szybki, żeby grzać na tym dystansie i wystarczająco wytrzymały, żeby dopłynąć aż do Wisły.

Pod górę wysiadam. Nawet idąc po schodach sapię bardziej niż nietrenujący znajomi. Nawet podbiegając na bardziej płaskich odcinkach maratonu czułem fizyczne zakwaszenie. Nie żaden potreningowy ból mięśni, tylko wzrost zakwaszenia w trójgłowym łydki. Fala ciepła, za którą idzie beton. Umiem zbiegać, wiadomo, że biegi górskie wygrywa się na zbiegach, ja też na ostatnich pięciu kilometrach wyprzedziłem siedem osób, bo było z górki. Ale żeby wygrywać cokolwiek (ze sobą) w biegach górskich trzeba umieć pod górkę podbiec, a nie maszerować.

To wszystko wiem. Ale wiedza to jedno, a serce to drugie. Będę musiał znaleźć sobie inne radości w takich startach - może traktować je jak wybiegania przygotowujące do walki w półmaratonach. Po prawej Babia, w oddali Pilsko, za plecami Turbacz, a przed nami Tatry - czyż może być piękniejszy trening. Bez żadnych celów wynikowych. Bo jak ktoś kończy w 3:49, godzinę gorzej od życiówki, to po co mu cele?

Na mecie fota ze znaczącą miną i druga z kapitalnym konferansjerem, który cały czas jechał gwarą (Zebyście mi ino lewom stronom biegli, dobre?) i tworzył naprawdę świetny klimat. Do tego piękny medal, na zdjęciu mi się nie zmieścił, ale na pewno Rob zaraz go wstawi w powiększeniu.

A w sobotę piknie witomy w Rabce naszych obozowiczów. Obóz to takie trzecie święta w moim roku - obok Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

21:54, wojciech.staszewski
Link Komentarze (16) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 116
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

O mnie


Kim jestem? 25 temu pod koniec studiów zostałem dziennikarzem, pracuję teraz w 'Newsweeku'. Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' w tym reporterem 'Dużego Formatu'. W 'Gazecie' współtworzyłem z Piotrem Pacewiczem akcję Polska Biega.
Bo jestem maratończykiem-amatorem. Pierwszy maraton przebiegłem w 1996 roku, teraz mam ich na koncie ponad 50, czyli już więcej niż lat. Żeby nie pisać bzdur na temat treningu, zrobiłem też kurs instruktora, a potem trenera lekkoatletyki.
Do tego jestem normalnym facetem. Mam rodzinę - Moją Sportową Żonę i córkę w klasie tenisowej. Mam dwójkę dorosłych już dzieci - córkę studentkę i syna fotografa (Jaś umarł w 2013 roku, ale w sercu go mam). Mam Małego Yodę - Misia Świata - który urodził się w roku 2014. Mam znajomych i przyjaciół - takich z którymi biegam i z którymi nie biegam.
Jem, śpię, zarabiam pieniądze, oglądam mecze w TV, wieczorami grywam na pianinie, od czasu do czasu w ping ponga, tenisa, badmintona, siatkówkę, jeżdżę na rowerze, na nartach i pływam żabką (ale to słabo - za słabo, żeby myśleć o triathlonie). Robię normalne rzeczy.
W tym blogu chcę pokazywać jak normalne życie plecie się z biegowym.

Kancelaria Sportowa
Polecam