Blog o bieganiu i życiu codziennym
RSS
poniedziałek, 23 listopada 2015

Roztrenowanie czyli epoka czającego się bólu głowy. Jak dopada, idę pobiegać trochę, żeby się dotlenić. To potrzebny czas do mobilizacji przed skokiem w nowy sezon.

Prawo i Sprawiedliwość tak się zmobilizowało, że w nowym sezonie gra o tron. Skutecznie nad wyraz. Teraz intronizacja Jezusa Chrystusa na Króla Polski przejdzie w Sejmie w jedną noc, jak tylko będą chcieli. Do Jezusa Chrystusa nic nie mam, a kiedy spada mi libido, to nawet coraz mniej znajduję punktów sprzecznych w nauce Kościoła i moim przekonaniu, jak żyć. Więc do Jezusa nic nie mam, ale mam do nocnych posiedzeń, demonstracji siły, skuteczności orbanistycznej na skalę największego bantustanu (młodsi: Google) Europy. Kondominiów uwolnione z kondonów. Z okowów.

Długo bym tak mógł. Układam to sobie na drążku. Cztery albo sześć serii po 10 powtórzeń, jedna seria podchwytem, druga nadchwytem, zakres ruchu w miarę duży szczególnie w początkowych seriach. To moja sportowa mantra na to roztrenowanie, na przeczekanie.

Na innej płaszczyźnie będziemy na tym drążku ćwiczyć pewnie cztery lata. A może jestem optymistą, może nie cztery, tylko czterdzieści, tyle co cały PRL. Polska skręci na brunatne prawo tak bardzo, że za osiem lat będziemy głosować na PiS jako na mniejsze zło.

Trzeba dokończyć roztrenowanie i brać się za nowy sezon. Mam pewne plany, na razie nie ujawnię, muszę je jeszcze ułożyć w głowie. A roztrenowanie kończę na Mikołajki i ruszam do przodu.

Na początku jest głowa. Czyli wyznaczenie celów, przemyślenie strategii ich osiągnięcia, motywacja do pracy. W to wierzę. Wierzę, że Dziki ze swoim nowym pomysłem, o którym usłyszałem po ping pongu może w tym pomóc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Gdyby .Nowoczesna chciała nabiegać 2:55 w maratonie z pewnością powinna zgłosić się do Dzikiego. Platforma nie, bo biegała już 2:15, a teraz jedzie na oparach i potrzebuje chyba gruntownego remontu w Muzeum Techniki, z tym, że nie wiadomo, czy jej tam nie zostawią.

Dziki wymyślił Gabinet Biegowy - Bieganie Głową. Więc w gabinet wierzę, ale w to ostatnie, jak wiecie, nie za bardzo. Biega się - na zawodach - fizjologią. Głową można sobie dużo zepsuć, wmówić sobie, że po co się tak męczyć, lepiej zejść, zwolnić, pozostać w strefie komfortu. Poprawić - ponad fizjologiczne możliwości - nie można. Tak uważam.

Kibicuję Dzikiemu, nawet na ping pongu (tak jak on mnie), więc tym bardziej w Gabinecie Biegowym. Dziki to taki Mistrz, który biega i na pewno może pomóc - w bieganiu i w dążeniu do mistrzostwa. Tylko, żeby nie uwierzyć, że czary z głową zastąpią trening, łojenie kilometrów, podbiegi w deszczu, krosy w śniegu i to wszystko. Np. Platforma uwierzyła i zamiast podbiegu ma teraz ostry zjazd.

Na koniec: jak nie biegać? Nie biegać za kogoś. Kiedyś myślałem, że start w zawodach na czyjś numer, to żaden problem. Ktoś nie może, odstępuje albo odsprzedaje numer i wtedy ktoś inny może sobie wystartować np. jako Marcin Chabowski albo Yared Shegumo, albo Jan Kowalski. Wydawało mi się to kiepskie tylko o tyle, że nie można się potem zobaczyć w wynikach.

Historia Agnieszki, podopiecznej Kancelarii, uświadomiła mi inny aspekt. Agnieszka dotarła na metę Biegu Niepodległości na ósmym miejscu w kategorii wiekowej i na 81 wśród kobiet. Pozornie nieźle, ale rok temu podobny czas dał dużo wyższe lokaty. Zaczęła grzebać w wynikach, porównywać to ze zdjęciami z ForoMaratonu. Podobną akcję wykonał na Facebooku Lubelski Biegacz. Okazało się, że sporo "kobiet" z czołówki, to mężczyźni na kobiecych numerach.

Agnieszka napisała, co widziała, w gronie Dzieci Turbacza i nie tylko zachęcaliśmy Agnieszkę do składania protestów. Pewnie było takich sygnałów więcej, bo organizatorzy zaczęli czyścić wyniki. I Agnieszka awansowała już na piąte miejsce w kategorii (trzy oczka w górę) i na 57 wśród kobiet (24 oczka w górę).

Ja wierzę w ludzi, bardziej niż w sprawiedliwość. Mam więc przekonanie, że raczej nie wynikało to z chęci oszustwa - nabiegania koleżance miejsca na szerokim podium itp. Tylko z niefrasobliwości. Nie będzie więc głośnych trąb - tylko dzwoneczek. Niech nam zadzwoni zawsze, kiedy będziemy chcieli pobiec na czyjś numer. Czy przypadkiem nie staniemy wtedy na podium w kategorii K-40, M-80 albo innej. W bieganiu, inaczej niż w polityce, się nie fauluje.

Na FotoMaratonie znalazłem też swoje fotki. Na pierwszej biegnę, na drugiej walczę. Głową.

15:54, wojciech.staszewski
Link Komentarze (14) »
poniedziałek, 16 listopada 2015

Swoje Święto Niepodległości obchodziłem w biegu w koszulkach białych i czerwonych. O tym za chwilę, bo to co się stało w Paryżu spycha bieganie do dalszych akapitów. 11 listopada rano wywiesiłem na balkonie flagę biało-czerwoną, tak żeby córka gimnazjalistka mogła spytać, o co chodzi, a Mały Yoda mógł zobaczyć. Jak patrzyłem po okolicy to chyba jedyna biało-czerwona. Zdaje się, że Kabaty dały sobie to święto, te barwy, tę dumę narodową odebrać. Uznały, że to należy do agresywnych uczestników wieczornych marszów, miesięcznic smoleńskich i meczów Legii Warszawa z Żydzewem Łódź albo Chamami z Litwy. Powinienem tu dać cudzysłów, ale mam nadzieję, że inteligentny czytelnik i tak rozumie.

Otóż ja się na to nie zgadzam. Namawiam ujawnionych i nieujawnionych nowych sąsiadów do ostentacyjnego wywieszania flag narodowych w polskie święta. Polska to biało-czerwoni, a nie brunatni.

W piątek do białego i czerwonego doszedł jeszcze niebieski. Tak wygląda dziś wojna. Pamiętam proroczy komentarz Adama Michnika, że skończył się wiek totalitaryzmów, a zaczął wiek terroryzmu. Oglądam tę wojnę przez okno telewizora i Fejsbuka. Nie czuję - chociaż rozumiem intelektualnie - dramatu Francuzów. Boli mnie natomiast i smuci liczba otwartych frontów między nami, Europejczykami. Wojna polsko-polska pod flagą biało-czerwoną.

Argumenty i kontrargumenty - bo intelektualnie rozumiem obie strony - zawieszam nad klawiaturą. Tylko jedno zdanie wyczytane na Fejsbuku: uchodźcy to nie terroryści, tylko ofiary terroru. I może jeszcze jedno, bo sobie nie daruję, po tym, co palnął przeciw uchodźcom przyszły minister do spraw niewpuszczania uchodźców - zachodnie memy, żeby w takim razie postawić mur przed polskimi złodziejami. Trafiony - zatopiony.

Oj, będzie się człowiek nieraz wstydził za polskiego prezydenta, premiera i prezesa.

Wyniku z Biegu Niepodległości się nie wstydzę. Celowałem w 38 minut. Złamać - bardzo dobrze, pobiec poniżej 38:30 - dobrze, złamać 39:00 - minimum przyzwoitości. Wyszło 38:48 czyli przyzwoicie. Miałem też poczucie, że raczej ja wyprzedzam niż mnie wyprzedzają. Powyprzedzałem znajomych, zrobiłem najlepszy wynik sezonu. Można spokojnie zapomnieć o tym sezonie bez rozdrapywania ran.

 

Kostiumy: Jan Niezbędny (najlepszy patent na zimno przed startem)

Przyjechaliśmy na start z Moją Sportową Żoną i szwagierką Sabiną. Kiedyś się pisało Biegaczka Sabina, ale dziś już nikogo nie trzeba przekonywać, że Sabina jest biegaczką - we wrześniu zaliczyła debiut w maratonie, dołożyła do tego w październiku życiówkę w półmaratonie. A w środę pobiegła słabo. Organizm powiedział, że już dość. Zresztą nie samym bieganiem człowiek żyje i bywa, że życie przeszkadza w optymalnym przygotowaniu, regeneracji przed startem.

To dobrze, bo gdyby wszystko było idealną bajką, końcem historii, to byłoby nudno. Nie byłoby o co walczyć, do czego się mobilizować. Sabina (bo chyba czytasz): na wiosnę łamiemy 50 minut.

 

Modelki: zwyciężczynie w kategorii sióstr?

MSŻ miała jeden cel, bo niuansów nie uznaje: złamać 47:30. Czas: 47:29. To jako trener lubię najbardziej.

Po biegu Dzieci Turbacza zarządziły spotkanie w Jasiu i Małgosi. To fejsbukowa grupa założona przez obozowiczów z Rabki. Siedzieliśmy w tych białych i czerwonych koszulkach nie zaglądając sobie w karty do głosowania jednocześnie z poczuciem, że coś nas łączy: otwartość, życzliwość, braterstwo, wolność, wysiłek, ambicja, trening i wspólne przeżywanie "Pierwszej Brygady" albo hymnu przed startem. Może to nie są dokładnie hasła Rewolucji Francuskiej, ale coś takiego mieści się dla mnie pod flagą biało-czerwoną.

13:11, wojciech.staszewski
Link Komentarze (27) »
poniedziałek, 09 listopada 2015

Wysiadłem z metra, złapałem zasięg i smartfon ogłosił mi skład nowego rządu PiS. I rządu Polski niestety. Piszę niestety, bo nie spodziewam się, żeby pod tymi rządami Polska rosła w siłę, a obywatelom żyło się dostatniej. To taki żart, hasło Edwarda Gierka. Polska, jaką widzę w marzeniach, to kraj uśmiechniętych, życzliwych, otwartych ludzi. Wrażliwych też na tych, którym trudno o uśmiech - pewnie tej wrażliwości nam gdzieś zabrakło, kiedy jak Tytus de Zoo puściliśmy się biegiem od komunizmu, żeby dogonić stracone dziesięciolecia Polski.

Zamiast tego będzie zacietrzewienie i żółć. Czysta nienawiść do tych, którzy biegają z radością, sprzedawana ustami pełnymi świętojebliwości. Kraina łagodności i miłosierdzia z Antonim Macierewiczem na czele armii. Na szczęście decyzję o użyciu sił zbrojnych podejmuje prezydent, którego można lubić lub nie, ale przynajmniej nie sprawia silnego wrażenia niepoczytalności.

I kolejki będą.

Żart, chociaż nie do końca, bo zdaje się, że będą kolejki po te 500 zł na dziecko. Kilka milionów dzieci uprawnionych do ulgi ma obsłużyć kilkaset powiatowych ośrodków pomocy społecznej.

Straszyłem kiedyś kolejkami sąsiadkę - to było przed wyborami w 1991 roku, sąsiadka, nauczycielka z ZNP chciała głosować na komunistów. Mówiłem, że komuna wróci, PRL wróci, kolejki wrócą. W domu miałem wtedy wszystko na biało - ściany, drzwi - kolorystyka odziedziczona po PRL-u. I nie biegałem poza drugim zakresem po puszczy z Dzikim raz w miesiącu.

Historia się zatoczyła. Teraz mam w domu znów biel - ale inną, ajfonową, minimalistyczną, biel z przyszłości. A z Dzikim nie biegamy, tylko gramy w ping ponga, bo Dziki jak w jakimś peerelowskim skeczu "gra w to, w co wygrywa". Przyznał mi się niedawno, że zacznie się znów ścigać, kiedy będzie miał pewność, że ze mną wygra, jak kiedyś.

Jeszcze nie teraz. Jeszcze zawalczę. Może nie ze Staszewskim z najlepszych lat, bo najlepsze lata na Kabatach mam może przed sobą, ale w bieganiu są już za mną. Ale ze swoimi ograniczeniami. Chciałbym złamać 38 minut.

Może jestem skazany na porażkę. Ale człowiek nawet oczekując porażki, nie powinien się poddawać. Ani w bieganiu, ani w opozycji.

Pierwszą kolejkę V RP spotkałem zaraz po ogłoszeniu składu rządu. To była kolejka z poprzedniej epoki, biegającej Polski. Biegająca Polska stała po pakiety na Bieg Niepodległości. Zabawny oksymoron: biegająca Polska stoi. Całkiem jak Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

W Biegu Niepodległości startuje też Moja Sportowa Żona. Właśnie wymyśliłem jeszcze jedną rywalizację: dodaję do swojego wyniku 10 minut. MSŻ byłaby faworytką, bo ona mierzy realistycznie w 47:30. Ale odmówiła podjęcia rękawiczki biegowej. Jak ją znam, to też gra w to, w co wygrywa, jak Dziki.

A kolejka wyglądała tak:18:56, wojciech.staszewski
Link Komentarze (21) »
poniedziałek, 02 listopada 2015

Udałem się na emigrację chyba. Tak to czuję, kiedy czytam gorącą politykę na podblogu. Telewizji nie oglądam, bo w zasadzie mało oglądam. Biegam tyle o ile da się biegać, po przegranym sezonie. To coś takiego jak tworzyć klub parlamentarny po tym, jak się przegrało wszystkie wybory swoje i nie swoje - niby trenujesz, ale czujesz, że to bez sensu i myślisz o kolejnym sezonie.

No i wyprowadziłem się fizycznie. Na kraniec miasta. 250 metrów do lasu w linii prostej, ale trzeba naokoło, obiec naziemną stację metra, więc wychodzi 1150 m. Ale już naprawdę nie ma sensu podjeżdżać na trening w lesie, samochodem razem z parkowaniem i krążeniem po małych uliczkach wyszłoby dłużej.

Wyprowadziłem się do kraju-baju. Jestem chłopak z Bielan. Tam mam korzenie, ale od dorosłości ciągnęło mnie na Ursynów. Kiedy tu zamieszkałem, poczułem klimat ścieżek rowerowych w wąwozach między 12-piętrowymi blokami i ducha lasu - zaczęło mnie ciągnąć do południowej części Ursynowa, wymarzonych Kabat, z domami ślicznymi, jak jakiś Erefen. Tutaj liberałowie czują się jak u siebie, tutaj PiS nie wygrywa. Są chłopaki w bluzach Legii, ale nie chodzą po ulicach krzycząc, że jebać Tuska, wypierdalać, Wisła to kurwa, Lech to Bolek, Donald matole i nie mają w głowie tej sraczki o kondominium, fałszowanych przez osiem lat wyborach, wyborach przez pomyłkę, zdradzie narodowej i ojczyznę wolną. Lepiej to napisał Hołdys w ostatnim Newsweeku.

Ja się na to właśnie nie godzę. I ja się wobec tego werdyktu społecznego czuję bezsilny. Po roztrenowaniu biorę się za treningi z nowym zapałem i nowymi celami. Ale na razie wiem, że czeka mnie tylko oczekiwany wpierdol 11 listopada. Tak, wiem, że wpierdol to brzydkie słowo, ale dokładnie tego oczekuję. Rano będzie porażka wynikowa na Biegu Niepodległości, a wieczorem Polska pokaże swoją najgorszą twarz - czystej nienawiści. Może nasz kraj jest jak Śwatowid, ma cztery twarze. Liberalna się opatrzyła, teraz głos ma agresywna, zostały jeszcze dwie.

W sobotę zrobiłem interwały obiegając stację metra (naziemną, ona ma z 1,5 km długości) i osiedle przy Wełnianej. Nieznacznie poniżej 4:00. Chyba będę walczył o łamanie 40 minut na dychę. A złamanie 39 będę musiał uznać za sukces, tak jak widziałem tę racjonalizację w sztabie PO po tym, jak się stało.

Dziś wracając przez las z podbiegów biegłem ścieżką starej kabackiej dychy. I przypomniało mi się, jak tu na tej trasie biegłem na 35:22, moją kabacką życiówkę, najlepszy bieg na dychę w życiu. To było z dwa-trzy tygodnie przed wyborami, w których społeczeństwo odsunęło PiS od władzy po dwóch latach nierządów. Ok, to też brzydkie słowo w tym kontekście ale mierzi mnie ta hipokryzja - partia, która nazywa siebie Prawem i Sprawiedliwością jest tak wysoko w rankingach bezprawia (czyli naginania prawa pod swoje cele taktyczne) i niesprawiedliwości. Więc pozwolę sobie na taką figurę retoryczną.

Osiem lat, kawał czasu, inna rzeczywistość. Historia zatoczyła wielkie półkole, a ja zjechałem w dół po równi pochyłej. Ciągle jeszcze wierzę w powrót do formy, może już trudno będzie łamać 38 minut na dychę, ale o życiówkę w maratonie jeszcze bym zawalczył. Tylko że coraz częściej myślę, czy to nie jest takie zaklinanie rzeczywistości, jak zapowiedzi Palikota o zwycięstwie w wyborach. Czy dam radę odwrócić to, co ekonomia nazywa trendem spadkowym.

Jeszcze mi zależy. Może o to w życiu chodzi, żeby zależało.

Na Polsce, wolnej, otwartej na świat, życzliwej dla sąsiadów i z życzliwymi sąsiadami też mi zależy. Ale na razie muszę to przebiegać, poszukać dobra między drzewami. Drzewa nie mówią, kto powinien wyjechać na Madagaskar albo do Izraela. Drzewa się zielenią, a nawet jak zgubią liście, to zazielenią się piękniej. Wiosna - nie wiem, która, ale wierzę - nasza.

Budujemy nowy dom. Nie własnymi rękami oczywiście, bo do robót, to jestem noga. I nie dom, tylko mieszkanie w bloku z cegły. Ale w środku mamy biały dom. To mnie cieszy. Mam tydzień urlopu, cieszę się nowym miejscem, nową okolicą i kartonami, które jeszcze leżą na podłodze, bo jutro przyjedzie ekipa z szafami, półkami i biurkiem. I tak roboty mnóstwo. Ale biorę oddech.

PS. A mały samochód to Janka.

22:35, wojciech.staszewski
Link Komentarze (29) »
poniedziałek, 26 października 2015

Co za jesień. Staszewski przegrał wszystkie biegi, a Platforma wszystkie wybory. Jakoś na jesieni nie było polityki na blogu, za to o porażkach Staszewskiego - sporo.

Byłem wczoraj służbowo, niusłikowo, w sztabie Platformy Obywatelskiej (powinny z tego być filmiki na Newsweek.pl). Nie widziałem tam rozpaczy ani klęski, tylko porażkę. I nawet relatywne zadowolenie, że nie jest tak źle, jak by mogło być. Zawsze przecież mogli mieć 10 procent albo spaść za Kukiza.

Podobnie czułem się na mecie sobotniego parkrunu. Nawet ucieszyłem się z trzeciego miejsca, chociaż w optymalnej formie powinienem być w sobotę drugi, a w maksymalnej trzeci. A przecież miałem mieć teraz szczyt formy.

Czas 19:25 mocno średni. Ale ucieszyłem się, że tydzień po maratonie złamałem 19:30. Chciałbym w tym tempie pobiec w Biegu Niepodległości. Normalnie złamanie ledwo 39 minut uznałbym za porażkę, ale w takim sezonie, to jest jak przekroczenie 20 procent w wyborach. Czyli relatywnie.

Córka gimnazjalistka była na parkrunie wolontariuszką. Ale nie chciała zdjęcia z przodu, więc jest fota, jak stoi na mecie i wręcza kolejne numerki finiszującym. W tle - finiszująca.

O maratonie już zapomniałem. Zostawiłem za cały ten ból. I smutek porażki, bo trzeba się kiedyś odbić dna, tak jak będzie to musiała zrobić Zjednoczona Lewica (co za pi-arowiec im wymyślił nazwę, całkiem jak Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, ale teraz mam nadzieję, że się rozwiodą z towarzyszami z PZPR).  I cały ból mięśni. Tutaj mam nowo odkryty patent na pomaratoński ból mięśni: rolowanie. Rolkę dostałem rok temu na urodziny (za pieniądze, bez partnerowania), czasem stosuję, ale pierwszy raz poczułem rewelacyjny efekt teraz - po Maratonie Kampinoskim. Zrobiłem rolowanie po powrocie do domu i po prysznicu, kiedy mięśnie było lekko rozgrzane, plastyczne. Naprawdę zero bólu.

Testowaliście? Jak spróbujecie, to napiszcie, plis. Stworzymy kapitał wiedzy społecznościowej.

Następny odcinek będę pisał już nie z Imielina, tylko z Kabat. Dobre to było 15 lat. Przeprowadziłem się tu ze złamanym 3:30 w maratonie w trakcie wieloletniej walki o 3:19. Dalej moja wyobraźnia nie sięgała. Biegów na swobodne złamanie trójki nie potrafiłem sobie wyobrazić w ogóle. Tak jak zamieszkania na Kabatach.

I teraz mi się spełni marzenie. Do Lasu Kabackiego będę miał już nie trzy kilometry, ale kilometr z haczykiem. Już przebieram nogami, bo nie wiem, jak Platforma (to zresztą już nie mój problem, po 15 latach głosowania na Platformę wybrałem inną listę), ale ja nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa.

Jesień wasza, zima wasza, wiosna moja.

18:42, wojciech.staszewski
Link Komentarze (42) »
poniedziałek, 19 października 2015

Gdyby nie Dziki, to bym zginął. Prawdziwych przyjaciół poznaje się dygocąc w namiocie zwanym szatnią męską, kiedy stoi się w mokrej bluzie (przemokła od razu), mokrej koszulce (przemokła 20 km temu), mokrych spodenkach (na 25. kilometrze przestałem je czuć, myślałem, że wyparowały albo spadły, a one po prostu oblepiły uda jak leginsy) i wszystkim mokrym jakby było uszyte z mikrofibry i wrzucone do jeziora. A to tylko jezioro padało nam na głowy przez - dla mnie - prawie trzy i pół godziny podczas sobotniego Maratonu Kampinoskiego.

Plan był prosty: biec po 4:30. Cel też był prosty: dobiec w 3:10. Te 10 minut postanowiłem sobie dołożyć za trudności techniczne trasy oceniając, że płaski maraton byłbym w stanie pobiec w 3:00.

I tu pierwszy błąd: nie byłbym w stanie. Chyba.

Cel był jeszcze prostszy. Wstydziłem się tydzień temu zdradzić swoje marzenia, dziś w dniu biczownika zrobię to z perwersyjną rozkoszą: podium. Czas 3:10 w zeszłym roku dawał trzecie miejsce. To mi się marzyło.

Były jeszcze mniejsze cele: być w szóstce (to tzw. szerokie podium), być w ósemce (stypendium olimpijskie), być w dziesiątce (minimum przyzwoitości).

Co dalej? Przypomnijcie sobie swój najgorszy start i nie musicie czytać dalej: tak właśnie było. Strzegłem tętna, żeby nie przekraczało granicznych u mnie 169 uderzeń, ale już przed półmetkiem okazało się, że problem jest inny: tempo spada o kilka sekund poniżej założeń, ale tętno również i nie daje się podciągnąć go do 167-168. Wtedy byłem jeszcze szósty i czekałem, co będzie, jak się zacznie maraton. Ile będę miał siły i czy biegacza przede mną (zniknął mi z oczu po jakichś pięciu kilometrach) będę mógł dogonić. Biegł tak nietechnicznie, przechylony na boku, że obstawiałem, że tak.

Godzinę biegłem sam. Ani widu (z przodu), ani słychu (z tyłu), tylko ja i moja puszcza dziecięca. Tu byłem z moim tatą i z takim jednym Robertem, na rowerach. Wiele lat nie wiedziałem gdzie to, aż dobiegliśmy tam kiedyś z Dzikim, to droga do Wierszy.

A tu jechaliśmy z Jankiem, ja biegłem, a on na rowerze. Marudziłbyś dzisiaj. No nie marudziłbym. Jak byś nie marudził, skoro wiem, że tak. Nie na deszcz, bo z tym byś dał radę, tylko na błoto i wertepy. Ale rozumiem, bo Ci ciężko było, krótkie dźwignie miałeś w nogach, to się ciężej pedałuje. Akurat dzień wcześniej była rocznica śmierci Janka, smutna jesień to jest jego pora. Zima wasza, wiosna nasza, jesień biegaczy - ale ta złota. Ta szara, z liśćmi, to Janka. Przebiegłem z nim w sobotę więcej dystansu niż tu opisuję.

Na półmetku dogania mnie dwóch gości: czarna bluza i żółta. Żółty trzyma się parę metrów za nami, z czarnym będziemy się napędzać. Zjadam dwie garście rodzynek, bo czuję, że goni mnie kryzys, dostaję kopa na osiem kilometrów.

I wtedy, na 29. kilometrze kryzys mnie dogania. Żółty przyspiesza, zabiera ze sobą czarnego, a ja zostaję, przez dwa kilometry myślę, a raczej bezmyślę i w końcu sięgam znów po rodzynki. Zaczynam gonić. Widzę ich przed sobą, no i widzę przekrzywionego, którego nie widziałem od blisko dwóch godzin. Przekrzywionego złapię na pewno.

W bieganiu nie ma nic na pewno. Prawie nic. Jeśli świetnie przygotujesz się do biegu, staniesz na starcie, to nie można przewidzieć, czy na mecie będziesz się cieszył, czy smucił. Jeśli przygotujesz się słabo, to na mecie na pewno będzie słabo.

Bo gdzieś tam, gdzie niedoświadczeni maratończycy wpadają na ścianę, ja w swoim 60. maratonie w życiu wbijam się w nią z łoskotem. Nie przechodzę do marszu, ale tempo zawstydza mnie tak że ujawnić je mogę tylko w dniu biczowania. O ile pamiętam, nie na każdym kilometrze schodzę poniżej 6:00, zwalniam więc o ponad półtorej minuty. Szczegóły są tutaj, na Garminie.

Maraton krosowy - a ten jest naprawdę bardzo krosowy, mazowieckie piaski to gorsze podłoże niż mazurskie moreny, ale pokonywane po szutrowych drogach - a więc maraton krosowy, to bieg całkiem bez odpowiedzialności. Zwolniłem o półtorej minuty? Tłumaczę sobie, że może drzewa coś zaburzają, może tu więcej piachu albo błocka, tu nie da się porównywać sekund. Nie odpowiadam przed sobą za takie zwolnienie, jak na asfaltowym maratonie, gdzie metr to metr, a sekunda to sekunda.

Bieg bez odpowiedzialności, ale z konsekwencjami. Konsekwencje są takie: pokrzywiony znika, zapamiętam go jako sylwetkę na ścieżce między drzewami. Przegania mnie Patrycja, mistrzyni Polski w biegu 24-godzinnym, więc żaden dyshonor (poznaliśmy się, kiedy pisałem o ultrasach tekst, którego mi w Newsweeku nie postawili, tylko dali do internetu), ale jednak tracę kolejne oczko, jestem dziewiąty. I zimno jest, morko i przenikliwie, drugi raz w życiu marznę na maratonie. I przegania jeszcze jeden maratończyk, kilometr przed metą spadam na 10 miejsce.

Do tej pory najwyżej byłem na 11. pozycji - na Mazurach. Obrona tej dziesiątki jest dla mnie ważna, jakby to była Częstochowa. Ale wiem też, że o żadnej obronie nie ma mowy, mogę liczyć tylko, że Szwedzi są zbyt daleko, żeby nadciągnąć nim dobiegnę do mety.

Dobiegam w 3:26:59. Ponad kwadrans poniżej celu. A gdyby trasa miała pełne 42,2 km, to byłoby 3:30. Takie słabsze biegi się zdarzają. Tyle, że to był dla mnie docelowy start jesieni. Na ten bieg szykowałem formę. Wyszła wspaniała. Jak gówno łosia.

Miejsce dziesiąte. 3:10 i tak nie dałoby w tym roku podium. Nic nie ma sensu, przynajmniej wtedy, za linią mety. Maraton, który zapamiętam. I wiem, że będę tęsknił do tych pagórków leśnych, ale nie wtedy, nie tam na mecie. Tam jestem tylko porażką.

Jestem w szponach kryzysu. Mam jeszcze w tym roku Bieg Niepodległości. Nie poddam się przed nim, będę walczył o jak najlepszy czas, o rekord życiowy w kategorii "zajebisty kryzys". Ale i tak wiem, że będzie beznadziejnie. Powinienem zwolnić, zjeść kilka garści rodzynek - tylko jak tę metaforę przełożyć na życie. Pracę, rodzinę, przeprowadzkę i Małego Yodę. Może w grudniu po premierze VII części znajdę inspirację.

Wybieramy się na premierę z Dzikim, jak przy wszystkich trzech częściach z drugiej serii. Dziki przyszedł na metę. Zrobił mi zdjęcie, które pokazuje mnie w lepszym stanie niż rzeczywisty. A potem poprosiłem go, żeby mi przyniósł suche rzeczy z parkingu. I stanąłem sobie w namiocie, żeby spokojnie podygotać nad swoim życiem.

21:35, wojciech.staszewski
Link Komentarze (23) »
poniedziałek, 12 października 2015

Armia Poznań zwyciężyła. Za tydzień zobaczymy, co z Armią Kampinos. Każdy ma taki start docelowy, na jaki ma ochotę.

W pierwszy weekend zimy, która przyszła bezpośrednio po totalnym lecie, miałem mnóstwo powodów do słonecznego uśmiechu. Biegłem w Poznaniu oraz Włocławku - korespondencyjnie, z Podopiecznymi, którzy tam startowali. Śledząc międzyczasy Maćka, Szczepana, Michała i Grażyny w Poznaniu na 25, 30 czy 35 kilometrze nie mogłem wyjść z podziwu, jak rewolucja informatyczna zmieniła nasze życie. Bo ja ciągle pamiętam, kiedy wyniki biegu można było dostać w formie drukowanej na jakichś dużych zawodach kilka tygodni później. Np. z wrześniowego Maratonu Warszawskiego - na styczniowym Biegu Chomiczówki. A teraz widziałem na każdym punkcie kontrolnym, że jest dobrze, a czym dalszy był punkt, tym było lepiej.

Maciek powtórzył złamanie trójki, chociaż Picta nie pokonał - więc Pict z 2:55 został w tym roku i mistrzem podbloga, i mistrzem Kancelarii w maratonie. Zrobił życiówkę, chociaż skromniejszą niż ja się spodziewałem, ale taką, jakiej sam oczekiwał. Może jednak bywa tak, że biega się głową i Maćka głowa była tylko na 2:57.

Dalej też radości i wyniki w punkt. A to - może to jakiś mój brak skromności w pracy trenera - moja największa radość. Jak Szczepan ma złamać 3:30 i biegnie 3:29. Jak Michałowi piszę, że mu baloniki uciekną na 38 kilometrze i dokładnie tak się dzieje, a Michał dobiega zgodnie z założeniami w 3:33. Jak Grażynie piszę 4:19 i jej wydaje się na mecie, że pobiegła w 4:24, bo nie skojarzyła, że netto ma właśnie 4:19.

Bajka. A jeszcze Przemek we Włocławku złamał 1:40 na połówce - przez przeziębienie skromniej niż miało być, ale złamał.

Chciałbym umieć powiedzieć sobie: Wojtek, w Puszczy Kampinoskiej 3:09. I z taką samą zegarmistrzowską punktualnością w to trafić.

Ale moja forma jest dla mnie w najlepszym przypadku zagadką, a w najgorszym powodem do potężnych zmartwień. Walczę jak w slalomie między brakiem regeneracji, brakiem czasu na treningi, stresem w pracy, metryką o wektorowej charakterystyce i treningami. Sporo zrobiłem teraz wytrzymałości, w piątek wracałem z pracy biegiem półtorej godzin, więc mam alibi dla sobotniego parkrunu, który robiłem jako akcent po godzinie biegania - i wyszło tylko 20:05. Dwa razy robiłem już parkrun po godzinnym biegu i było o kilkadziesiąt sekund lepiej.

Ucieszył mnie tylko fajny finisz z biegaczem, którego doganiałem przez ostatni kilometr. 300 m przed metą zaczął mi kibicować! Krzyczeć: dawaj, dawaj. Doszedłem go z 50 m przed metą i z kolei ja go zachęciłem do walki. Wyprzedziłem już o dobre półtora metra, kiedy on z uśmiechem skontrował.

I z uśmiechem zafiniszowaliśmy. Niebieski wygrał o fotofinisz.

Fot. parkrun Warszawa-Ursynów

Maraton w Kampinosie to mój główny start pokręconego sezonu. Nie miałem na jesieni żadnych oczekiwań od żadnych zawodów, wszystko to były starty nawet nie kontrolne, treningowe. Bezpośrednio po godzinie wolnego biegu albo dzień po długim wybieganiu. Formę przyszykuję na 11 listopada, a przede wszystkim na sobotni Kampinos.

Cel: złamać 3:10, o ile trasa będzie miała rzeczywiście ok. 42,2 km. Marzenia i chęci: być wysoko w klasyfikacji. Mam to określone w głowie, ale nie będę wypisywał, bo nie mam odwagi, żeby to wystukać czarno na monitorze.

Akapit promocyjny. Biegnę w terenowych Brooksach z serii Pure, bo to moje najulubieńsze buty (mam właśnie terenowe grit i najbardziej free connect). Startówki, które mam na sobie na zdjęciu, to też zresztą Brooksy, ale to przypadek, bo jeszcze nie odkryłem butów startowych na twardą nawierzchnię, które robią różnicę. A Pure'y robią. Są wygodne, zgrabne, dynamiczne w naturalny sposób, jako przedłużenie kończyny. Przyjemnie pisać o swoim partnerze, kiedy naprawdę wierzy się w jego produkt.

Moja Sportowa Żona też biega w connectach. I wyglądają tak (sorry, że się tak pochwalę):

19:36, wojciech.staszewski
Link Komentarze (8) »
poniedziałek, 05 października 2015

Nie ma to jak pokłócić się z żoną rano w dniu swoich urodzin. Ponieważ chodzi o Moją Sportową Żoną, to kłótnia była ze sportem w tle. MSŻ szła na bieganie, a ja po wczorajszym starcie na 10 km na Siekierkach, który zakończył okres kilku dni treningów z rzędu, miałem z nią jechać na rowerze z Małym Yodą w siedzonku.

Mieliśmy wyjść o 9.00, wiedziałem jak ta umówiona godzina jest dla MSŻ ważna, ale w przypływie szaleństwa o 8.56 zabrałem się za przykręcanie poluzowanej od tygodni baterii. I kiedy o 9.16 kończyłem zmywanie naczyń, MSŻ pękła. Że idzie sama biegać, bo nie będzie już czekać ani sekundy i że jest jej tak smutno, że nie wiem. No i poszła.

A ja wytaszczyłem rower do windy, Mały Yoda nie pomagał, ale dał się na szczęście kierować i pełen złych myśli pojechałem do Lasu Kabackiego. Tam Mały Yoda zawsze ma przerwę, chodzi po ścieżce i medytuje o tym i o owym. A ja zrobiłem - niestety obciążony tymi złymi myślami - to, co teraz lubię robić najbardziej. Mówiłem już? Drążek. Uwielbiam podciągać się na drążku. Mógłbym to oczywiście nazwać prostymi ćwiczeniami kalistenicznymi i znaleźć jakieś karkołomne przełożenie tego treningu na bieganie, uzasadnić go. Ale po co? Po prostu bardzo dużą przyjemność sprawia mi podciąganie się na drążku.

Po to jest chyba sport, żeby sprawiał przyjemność. Z regularnością niemal zegarka sprawiam przyjemność Dzikiemu przegrywając niemal co tydzień w ping ponga. Mam nadzieję, że Lewandowski z kolegami sprawią nam wszystkim przyjemność wygrywając ze Szkocją i Irlandią. No i cieszę się z podciągania na drążku.

W domu drążek jest we framudze sypialni, przykręcił go tam jeszcze Janek, bo jak ja przykręcałem to zjeżdżał, a tak to wisi. Już ponad dwa lata. Już ponad dwa lata.

A w lesie drążek jest na ścieżce zdrowia. Tu jest większa swoboda ruchu, opuszczam się do kąta zdecydowanie rozwartego w łokciu. Zrobiłem w niedzielę 6 serii po 6 podciągnięć i czuję przyjemne kłucie w piersiowych.

Jak kogoś boli, to czuje, że żyje. Tak samo jest zresztą z kłótnią małżeńską. Jak boli, to małżeństwo żyje, a nie tylko trwa.

Pogodziliśmy się koło południa.

A to zdjęcie - na którym cieszę się z biegania - zrobiła mi MSŻ poprzedniego dnia. Wystartowałem, jeśli nie liczyć naszych ursynowskich parkrunów na dystansie 5 km, pierwszy raz od niechlubnego Biegu Truskawki, gdzie nie złamałem 40 minut. W sobotę złamałem, choć czas 39:32 jest dużo poniżej moich oczekiwań. Alibi takie, że poprzedniego dnia biegłem ponad godzinę do pracy (w szufladzie mam cywilne ciuchy, a łazienkę blisko swojego pokoju - to mój nowy/stary patent na zwiększenie kilometrażu) z przyspieszeniem na ostatnich 2 km. Pocieszenie mam takie, że wygrałem i to sporo z Jackiem N., moim rywalem i byłem sekundę przed Darkiem K. z Ergo. Ale alibi ani pocieszenia nie sprawiają, że ten wynik staje się rezultatem na miarę moich ambicji. Bo chciałbym mieć 37 minut.

Do startu - Maraton w Puszczy Kampinoskiej to mój główny start jesieni - dwa tygodnie. Kupiłem sobie żelazo, bo moja hemoglobina zawsze w dolnej granicy normy. Ale powinienem więcej biegać (w tym tygodniu przynajmniej, jeszcze tyle mogę poprawić) i więcej spać. A nie pisać odcinek o 23:30 mając w perspektywie Życiówkę do Biegania.

23:37, wojciech.staszewski
Link Komentarze (16) »
poniedziałek, 28 września 2015

Stajemy na starcie w zielonej strefie. W zielonej dawno nie stałem. Będziemy biec na złamanie 4:15. Sabina i ja.

Sabina - zwana tu i biegaczką, i szwagierką - na wiosnę dojrzała do tego, żeby zostać maratonką. Może ja tym drzewkiem trochę potrząsnąłem, ale jabłuszko spadło. Pół roku treningów z planem i narastającą intensywnością, i stajemy na starcie Maratonu Warszawskiego. Ostatni taki maraton z metą na stadionie, przekonywałem Sabinę, że musi to przeżyć. A że na stadion lepiej jest wpadać z celem, a nie przypadkiem - cel był ambitny: złamanie 4:15. Czyli tempo praktycznie to samo, co przy wiosennym półmaratonie Sabiny w Krakowie.

Zaczynamy od wycieczki po Saskiej Kępie, opowiadam trochę co mijamy, kiedy przybijam z kimś piątkę, opowiadam, kto to jest, w ogóle dużo gadam, jak zwykle w pierwszej połowie treningu. Robię bardzo długie wybieganie, ale z bardzo dużym obciążeniem. Obciążenie jest takie, żeby pomóc Sabinie ukończyć dobrze pierwszy maraton. W tym zdaniu są co najmniej dwie pułapki. Bo "ukończyć dobrze" to znaczy dobiec poniżej założonego limitu, ale także w dobrym stylu. A pomóc, to znaczy tak prowadzić, motywować Sabinę, żeby jej nie obciążyć, tylko sprawić, że dofrunie do mety.

Tak Sabina frunie w jednej trzeciej dystansu:

Za chwilę słońce się schowa i zrobi się pięknie. Na połówce będzie heroicznie, bo Sabina osiągnie czas w granicach życiówki w półmaratonie (chociaż paru sekund jednak zabraknie). A potem miniemy trzydziesty kilometr i niepostrzeżenie zacznie robić się ciężko. W miejsce lekkich pogawędek wpełznie ciężka cisza.

Maraton to ciekawy bieg. Przez trzydzieści kilometrów biegniesz, biegniesz i nie wiesz, jaka to będzie historia. Ta jest chyba o górnikach. Sabina zapada się w siebie coraz bardziej i fedruje z coraz większym uporem. Tempo z okolicy 5:55 spada nam do 6:10-6:15, ale mamy zapas, możemy biec nawet po 6:20.

Przez ostatnią godzinę nie rozmawiamy już wcale. To znaczy, ja spokojnie, jakbym mówił do Małego Yody mówię, że trzeba jeszcze zjeść kawałek banana albo jakie mamy tempo i jak mało już zostało do końca. A Sabina mówi tylko przed bufetami w zasadzie jedno: "Woda, dwa kubki".

Po 4 godzinach 13 minutach i 31 sekundach Sabina zostaje - jak głosiło kiedyś hasło reklamowe maratonu - Bohaterem Narodowego. Tak finiszuje:

Jak przeżywa za metą - a takiej kaskady emocji nie widziałem i nie słyszałem od dawna - nie ma na zdjęciach. A jakby było i tak bym nie wstawił, bo to już nie moja opowieść, tylko Sabiny. Nie mogę jej napisać, mogę najwyżej odczytywać, ile w tym nowo zbudowanej wiary w siebie, bólu tkanek i radości endorfin.

Trochę tego widać jeszcze w oczach, kiedy już szczęście zostaje zaklęte w medalu:

W Warszawie (i w Berlinie) startowało tego dnia więcej naszych Podopiecznych, tych, których ja prowadzę i tych, których prowadzą trenerzy Kancelarii. Pogoda sprzyjała radościom na mecie i radościom trenerów z sukcesów Podopiecznych. Wszystkim przybijam wirtualną piątkę, ale na miejscu przeżyłem jeszcze dwie historie.

Pierwszą radosną. Alicja, zwana tutaj mniejszością fińską albo proście kwasnaali, wreszcie złamała czwórkę. Radość tym większa, że to pierwsza życiówka po porodzie. Były mocne wiceżyciówki na piątkę, dziesiątkę, w półmaratonie też by było dobrze, gdyby nie sierpniowy upał. Ale brakowało kropki nad biegiem. I Alicja ją postawiła z trzyminutowym hukiem.

A drugą historię... no nie wiem, jak to nazwać. Przemek na obozie wyprzedzał wszystkich. Też pozaliczał w sezonie mnóstwo wiceżyciówek przy każdej pisząc, jak lekko przyszła. Biegł na pięciominutową życiówkę maratońską - 3:09. Biegł jak po swoje do 39 kilometra. I wtedy poczuł taki trans, w którym można albo trwać, albo stracić przytomność.

W tym momencie Przemek podjął najprzytomniejszą decyzję w swoim życiu: zszedł z trasy.

Nie zrobiłem Przemkowi zdjęcia, bo siedzący już w cywilnych ciuchach, blady, smutny, rozczarowany nie kojarzył się z Bohaterem Narodowego. Ale czym dalej od zgiełku stadionu, tym bardziej widzę to bohaterstwo. Jaka to musi być trudna decyzja, zobaczyć, że za kilka metrów jest nie ściana, tylko czarna dziura. I naprawdę nie wiadomo, co w niej może być: kroplówka nawadniająca czy OIOM.

Zawsze powtarzam, że z trasy się nie schodzi. Ale nie schodzi się z powodu zwątpienia albo zmęczenia. Schodzi się - to już pisałem - z powodu kontuzji. Achillesa, łydki, dwugłowego czy czego tam chcecie. Schodzi się też - i do tego domyśliłem się dopiero po tym biegu - z powodu kontuzji serca, kontuzji żył i tętnic, kontuzji mózgu zagrażającej udarem, niedokrwieniem, zawałem.

Sabina i Alicja dobrze pobiegły - cieszymy się z tego na zdjęciu. Przemek dobrze biegł i dobrze, że zszedł. Bohaterowie narodowego.

22:21, wojciech.staszewski
Link Komentarze (17) »
poniedziałek, 21 września 2015

Życie nie jest sprawiedliwe. W sobotę zrobiłem godzinę powoli z podopiecznym Adamem, więc wyszło przyzwoiciej niż zwykle. Nie odpływałem w odmęty "Złego" do Warszawy mojego ojca.prl, której nostalgiczny powolny rytm wyznaczany majestatycznie sunącymi zatłoczonymi ogórkami (młodsi: Google) powoduje, że tempo spada do 5:50.

W ostatniej chwili wpadłem na start ursynowskiego parkrunu, żeby zrobić mocny akcent na koniec. W zasadzie wyszło: o 4 sekundy złamałem 20 minut. Ze złamania jestem zadowolony, z wyniku mniej, bo na podobnym treningu na wiosnę miałem coś koło 19:15. Ale na mecie się i tak cieszyłem, bo zająłem trzecie, więc medalowe, miejsce. O dwa oczka lepsze niż dwa tygodnie temu, kiedy pobiegłem prawie o pół minuty szybciej.

Gdzie tu sprawiedliwość?

Przynajmniej Moja Sportowa Żona zrobiła mi fajne zdjęcie.

Teraz mam doła, bo wymyśliłem wczoraj wieczorem dwa fajne tematy, ale na kolegium okazały się niefajne, szefowa wilczym okiem łypie, że nie wymyślam dobrych tematów, a dobre to są te, które przechodzą. Tyle, że kolegium w Borussi nie jest proste jak bieganie: że od startu do mety, liczy się czas i kolejność na mecie. Jeszcze się tych reguł nie nauczyłem, nie wiem, kiedy temat zyskuje akceptację, a kiedy pada jak maratończyk, który zaczął za szybko. Nie wiem, dlaczego temat, który wymyśliliśmy raz z podopiecznymi na treningu na Szczęśliwicach w jednym tygodniu jest świetny, tylko mam go odłożyć, bo robię inny, bardziej niusowy, a w kolejnym tygodniu okazuje się, że już nikogo nie interesuje.

Zaletą mojej pracy jest artystyczny nieład, który mogę, a wręcz muszę wkładać w każdy projekt. Nie wiem, czy dla Was artykuły Newsweeka są ciekawsze od projektów wykorzystania środków- ale dla mnie na pewno ich tworzenie jest ciekawsze. Wadą tej pracy jest ten sam artystyczny i nie do końca zdefiniowany nieład na kolegiach.

Jeszcze rano zgrzyt z MSŻ. Recepta na ciężki poniedziałek gotowa.

A na koniec tygodnia mamy w rodzinie święto. Biegaczka Sabina zostanie Maratonką. Już przebyła maraton od fajnej laski, ale z wyraźną otyłością - bo na oko nie była to już nadwaga - przez dziewczynę, która myśli o bieganiu, zaczyna truchtać, biegać, trenować po biegaczkę przygotowaną do maratonu na 4:14-4:19. Na taki wynik pobiegniemy. Wszystko w rękach słońca.

W końcu wstawiam zdjęcie. Babia Góra, obóz 2015. Sabina to ta, która pokazuje ręką kierunek - teraz już z górki.

15:57, wojciech.staszewski
Link Komentarze (55) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 116
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

O mnie


Kim jestem? 25 temu pod koniec studiów zostałem dziennikarzem, pracuję teraz w 'Newsweeku'. Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' w tym reporterem 'Dużego Formatu'. W 'Gazecie' współtworzyłem z Piotrem Pacewiczem akcję Polska Biega.
Bo jestem maratończykiem-amatorem. Pierwszy maraton przebiegłem w 1996 roku, teraz mam ich na koncie ponad 50, czyli już więcej niż lat. Żeby nie pisać bzdur na temat treningu, zrobiłem też kurs instruktora, a potem trenera lekkoatletyki.
Do tego jestem normalnym facetem. Mam rodzinę - Moją Sportową Żonę i córkę w klasie tenisowej. Mam dwójkę dorosłych już dzieci - córkę studentkę i syna fotografa (Jaś umarł w 2013 roku, ale w sercu go mam). Mam Małego Yodę - Misia Świata - który urodził się w roku 2014. Mam znajomych i przyjaciół - takich z którymi biegam i z którymi nie biegam.
Jem, śpię, zarabiam pieniądze, oglądam mecze w TV, wieczorami grywam na pianinie, od czasu do czasu w ping ponga, tenisa, badmintona, siatkówkę, jeżdżę na rowerze, na nartach i pływam żabką (ale to słabo - za słabo, żeby myśleć o triathlonie). Robię normalne rzeczy.
W tym blogu chcę pokazywać jak normalne życie plecie się z biegowym.

Kancelaria Sportowa
Polecam