Blog o bieganiu i życiu codziennym
RSS
czwartek, 10 stycznia 2013

Wtorek był cały w biegu. Jak wstawiłem w poniedziałek na blog zdjęcie z najgorszego aparatu fotograficznego wśród telefonów, Moja Sportowa Żona zrobiła to co potrafi. Przekonała najpierw mnie, a potem panią kierowniczkę sklepu, że możliwa jest wymiana tego telefonu na inny model. Risercz (nie obchodzi mnie, jak to piszą Anglicy) w internecie oraz wasze rady (dziękuję) doprowadziły do werdyktu: Nokia N8 z optyką Carl Zeiss. Aparat z dodanym telefonem.

Mój widok z okna wygląda wg Nokii tak:

1

Wtorek się zaczął od tenisa stołowego, musieliśmy z Dzikim poszukać innego stołu, trafiliśmy do klubu Kahuna na Wilanowie. Dobry klub, dobry mecz, dobra ostatnia piłka. Zaserwowałem, Dziki odebrał, zaatakowałem, chociaż piłka była dość płaska, weszło, Dziki odebrał, zaatakowałem chociaż piłka była jeszcze bardziej płaska i znów weszło, a Dziki nie odebrał. Tenis stołowy to bardzo prosta gra - żeby wygrać mecz, trzeba wygrać ostatnią piłkę. Cała reszta to preludium.

Potem była wymiana telefonu i praca. Spisywałem wywiad z aktorem Bartkiem Topą, który w lutym zostanie okrzyknięty gwiazdą polskiego kina. Najważniejszy w rozmowie jest triathlon, Topa zrobił dystans długi w Suszu w 5:24. Dałem triathlon do tytułu, ciekawe, czy to zostawią w Gazecie.

A skończył się wtorek sportem, 45 min. biegania z 20-minutowym odcinkiem krosu na skarpie nieopodal Agrykoli.

Środa to znów bieganie w ramach pracy. Rano z Marcinem Rosłoniem biegaliśmy do programu "O co biega" w Canal Plusie (trzeba by chyba kiedyś nagrać wyjazdowy odcinek w Breslau, poświęcony chodowi sportowemu). Sześć razy minuta na Agrykoli z dodatkowymi ćwiczeniami przed każdym podbiegiem. W dzień - Topa, przedostatnia prosta. Wieczorem też miały być podbiegi z Uniqą, ale najpierw zrobiliśmy piłki lekarskie, po 150 różnych rzutów na osobę, więc potem starczyło czasu tylko na symboliczne bieganie po schodach.

A w czwartek był pierwszy trening z Kancelarią. Postanowiliśmy od stycznia wprowadzić dla wszystkich naszych podopiecznych - którzy akurat mają czas i możliwość - wspólny trening w każdym miesiącu. Zaplanowaliśmy czas i miejsce, nie dało się zaplanować tylko pogody. Pogoda była chyba najgorsza z możliwych - padający deszcz ze śniegiem, wilgoć, ciapa i zimno. Szacun dla wszystkich, którzy dotarli.

Teraz jest czas siły i mocy, więc były piłki lekarskie (na rozgrzewkę po rozgrzewce), a potem podbiegi poprzedzane żabkami, skipami, wykrokami, marszem dynamicznym, przeplatane wspięciami na palce, squatami i tzw. depingiem. Na koniec oczywiście rozciąganie, bo wszystko się kończy rozciąganiem.

Po treningu Andrzej, Agnieszka, Ada, Zbyszek, Arek i Tomek byli jednak zadowoleni. A Nokia dała radę bez lampy przy świetle boiskowego reflektora.

2

A teraz pora na rozciąganie.

21:49, wojciech.staszewski
Link Komentarze (48) »
poniedziałek, 07 stycznia 2013

Najszybszy kilometr w 4:18. O dwie sekundy wolniej niż przeciętna z mojego ostatniego maratonu. Tętno wtedy wzrosło do 165, ale przez większą część z 80-minutowego prawie treningu snuło się między 120 a 130 czyli w strefie śmieciowej.1

Łyżwy dają za to w pośladkowe. Czułem te mięśnie już po pięciu minutach. Po powrocie do domu popracowałem jeszcze pół godziny nad brzuchem i górą, więc rygor dwóch treningów wzmacniających w tygodniu utrzymany.

Moja Sportowa Żona z córką 4klasistką wyglądały tak. Powoli zostaję najgorszym łyżwiarzem w rodzinie, bo MSŻ ma talent do wszystkiego, co wymaga wdzięku, a córka 4klasistka chodzi z klasą raz w tygodniu na lodowisko i już uczy się przeplatanki.

Trening jest na GarminConnectcie. Dla porównania sobotnie długie wybieganie. Przez dwie godziny z hakiem snułem się po lesie i zielonym Ursynowie - to taka nazwa topograficzna, bo więcej teraz smogu i listopada. I tysiąc kalorii z hakiem spalony. Na łyżwach - pół tysiąca.

W piątek były zeszłotygodniowe podbiegi, a dziś bieżące. Najpierw sześć serii marszu dynamicznego (minuta) plus skip A (pół minuty), a potem sześć podbiegów (minuta) plus szybki odcinek na wypłaszczeniu (pół minuty). Bieganie pod górę to dla mnie podstawa.

Lubię trenować po górach albo pod górkę - a startować po płaskim. Dlatego w sobotę wybieram się na treningowy start do Choszczówki Dzikiego. Oby nawierzchnia nie była taka, jak na Stegnach.

Kilkaset osób w Polsce lubi za to biegać po górach. Dzisiejsze zapisy na Rzeźnika zakończone w godzinę (dobrze mówię?), to jeden z biegowych rekordów Polski. Kiedyś się tam wybiorę, ale coś mi się musi w głowie zmienić. Na razie są wyzwania, które nie mieszczą mi się na skali. Szacun.

Szacun też dla podopiecznego Andrzeja. Biegnie w kwietniu Maratonie Piasków. Tydzień ganiania po Maroku po kilkadziesiąt kilometrów dziennie.

Andrzej napisał do mnie: "Przy okazji mojego startu w MdS wspieram, poprzez poszukiwanie sponsorów i donatorów, Ośrodek Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży SZANSA ze Stalowej Woli. Patronat medialny objęła podkarpacka gazeta „Sztafeta”. Ja pukam do drzwi firm, osób prywatnych z prośbą o wsparcie dla tego Ośrodka. W zamian oferuję swoja osobę i udział w Maratonie Piasków do wykorzystania w celach marketingowo-promocyjnych ( tu jestem calkowicie otwarty na różne formy współpracy w zamian za wsparcie tego Ośrodka). Swój udzial w 100% sam sobie sponsoruję. Natomiast środki przez mnie pozyskane Sponsor/Darczyńca przekazuje bezpośrednio na Ośrodek. Ponieważ jest to organizacja pożytku publicznego, to można również przekazywać 1% podatku”.

I prosił, czy nie mogę tego przekazać do wiadomości biegaczy. A że ostatnio zwiększa mi się wrażliwość dobroczynna (w sobotę będzie w Obcasach tekst o Kaśce Romanowskiej z domu Papierz), to przekazuję. Mail do Andrzeja: gondek.andrzej@gmail.com albo wybiegajmarzenia@gmail.com

Ciekawe, w ile minut rozchodzą się miejsca na Maraton Piasków?

19:34, wojciech.staszewski
Link Komentarze (56) »
czwartek, 03 stycznia 2013

Przychodzi biegacz do lekarza oddać krew, a pielęgniarka ma właśnie roztrenowanie. Dokładnie tak dziś było.

Wchodzę do szpitala MSW, na korytarzach bataliony chorych, przeważnie okupują krzesła. Przechodzę przez zasieki i docieram do sympatycznego jak hipsterska kawiarenka punktu krwiodawstwa. Najpierw egzamin, czyli morfologia i badanie poziomu hemobloginy. Ileż to ja zrobiłem od grudniowej dyskwalifikacji. Mięso czerwone, zero herbaty, natka też była, żelazo w kapsułkach, witamina B12, jak mówiła Monika Pyrek, buraczki robione przez matkę Mojej Sportowej Żony (z podkreśleniem, że to na czerwone krwinki), treningi na tysiącu metrów.

Zdałem. Jak lekarz powiedział mi 14,3 czyli 0,8 powyżej normy, to czułem się, jakbym wyrównał życiówkę na dychę. A jak mi zmierzył książkowe ciśnienie 120/80, to tę życiówkę poprawiłem o kilka sekund.

Siadam na fotelu, pielęgniarka Olga (nazwiska nie zapamiętałem, bo podwójne) psika mi na zgięcie łokciowe, wkłuwa się, miło nie jest, więc zagaduję, ile czasu się odbudowuje hemoglobina, chciałbym wiedzieć, bo trochę biegam... A pielęgniarka Olga pyta, czy biegnę 21 kwietnia.

Od razu coś się we mnie uśmiechnęło. Jeśli ma w głowie datę wiosennego maratonu w Warszawie, to znaczy, że biega. Pytam więc. Biegała sporo w zeszłym roku, ale teraz co weekend ma studia, nie ma siły i czasu na bieganie, chociaż już-już chce się ubrać w ciuchy i wyjść, ale jednak wali się na łóżko i śpi. Słowem - ma roztrenowanie, tak mówi.

Ja dziś miałem dzień bez biegania, ale wpadłem do naszego Jarka na trening z jego grupą (Cargill) z piłkami lekarskimi. Zrobiliśmy w sumie po jakieś 150 rzutów, grupa była w składzie parzystym, więc my z Jarkiem utworzyliśmy parę demonstracyjną i też sobie potrenowaliśmy.

Wczoraj był spontaniczny kros z moją Uniqą. Chciałem zrobić krótkie wybieganie, ale kiedy pomyślałem, jak to będzie monotonne, zaciągnąłem grupkę na górki w parku przy Korotyńskiego, małe, ale ostre i porobiliśmy tam z 15 minut krosu.

Trzymam się też reżimu domowej siłowni. W styczniu przechodzę na dwa razy po pół godziny w tygodniu. Może mało, ale na tyle dużo, żeby człowiek chodził prosto, nie przygarbiony, mimo że stuknął kolejny rok. Jednych kolejne lata stukają bardziej, innych mniej - i od nas samych to w dużym stopniu zależy.

We wtorek nie biegałem, pobiliśmy za to rekord w powrocie z Rabki, sześć godzin (w tym godzina przerwy na obiad w Zameczku Książ, najlepszej knajpce przy znajomej szosie E7). Zajechaliśmy do stolicy, jak klasyczne słoiki. Córka 4klasistka dostała od babci słoik rosołu, MSŻ słoik bigosu, a ja słoik zupy grzybowej.

I wróciłem w tym blogu do gór, do wspomnień z Rabki, do nart, z których wraca się biegiem, do szlaku papieskiego koło Raby Wyżnej, po którym pierwszy raz biegłem w tym tygodniu. Że też człowiek się nie może rozdwoić. Jutro podbiegi chyba na Arbuzowej.

22:51, wojciech.staszewski
Link Komentarze (48) »
poniedziałek, 31 grudnia 2012

Jeździmy na nartach od rana, póki warunki na stoku są dobre. To tak, jakby trzeba było biegać o świcie, bo w nocy po lesie jeździł ratrak, a kiedy po ścieżce przebiegnie setka biegaczy, robią się na niej muldy i oblodzenia.

Jeździmy więc w sobotni poranek w Kluszkowcach. Widok stąd tak zapiera, że poprosiłem Moją Sportową Żonę o zdjęcie na szczycie. Na tatrzańską stronę już było, teraz w tle pejzaż Siedmiu Dolin. Na drugim planie Pieniny, a z tyłu Beskid Sądecki czyli Beskid Festiwalu Biegowego w Krynicy. Na pierwszym planie biegacz w google na ski czyli Staszewski.

1

Córka 4klasistka zaczęła się razem ze swoją kuzynką wciągać w snowboard, co jest fajne i hip hopowe, ale oznacza w perspektywie nowe wydatki na sprzęt, a na razie wydatki na instruktora. Wracaliśmy do Rabki całą ekipą przez Nowy Targ z lekką kłótnią semantyczną odnośnie nacechowania emocjonalnego określeń kuzynka i siostra cioteczna w różnych rejonach kraju. Jak macie na ten temat przemyślenia, to napiszcie.

A z Nowego Targu ruszyłem biegiem do Rabki, to już trzecie dwugodzinne wybieganie w poprzednim tygodniu, więc plan zrealizowany bajecznie. Cały byłem w emocjach, bo znalazłem nowy szlak omijający Turbacz tylko przez Obidową wprost na Stare Wierchy. A mało mam już w górach nowych, dziewiczych dla mnie szlaków.

Ten gubił mi się dwa razy na podbiegu, już blisko grzbietu przed Obidową zrezygnowałem z poszukiwań, wiedziałem, że trzeba tylko podążać przez las do góry. Po 10 minutach na bezdrożu dogoniła mnie inna emocja - lekki niepokój, czy się nie zgubię, czy nie wyjdzie mi pięciogodzinne bieganie, czy śmierć nie zajrzy mi w oczy i nie zadzwoni po mnie GOPR. Przypomniała mi się lekkomyślna wyprawa na Babią sprzed roku, kiedy to ja dzwoniłem do GOPR-u. Bieganie jako sport ekstremalny, niebezpieczny. No i po 11 minutach znalazłem szlak.

Do Rabki docierałem już oświetlany tylko słońcem Jemenu z "Niewiernych". Na Maciejowej, ostatnim szczycie Gorców, pierwszym pagórku Rabki, zrobiłem zdjęcie słońca zachodzącego między Babią a Tatrami. Babiej ani Tatr nie widać.

2

I tak się kończy stary rok. Sylwestra spędzamy na stoku w Spytkowicach, oni też są partnerem Festiwalu Biegowego w Krynicy, za 50 pln jest wielogodzinny karnet na narty plus kiełbasa. Reszta we własnym zakresie.

Jeszcze życzenia parafialne. Czy można sobie wyobrazić coś bardziej banalnego niż "zdrowia i radości"? Ale siedzę od pięciu minut, przemyślam się na drugą stronę najgłębszych metafor i dochodzę do tego, że to czego chcę Wam i sobie życzyć, to zdrowe radości. Żeby nas cieszyły życiówki, treningi, zachody słońca nad górami i wschody nad miastem, jak ktoś trenuje o świcie, żebyśmy cieszyli się formą nie tylko na zawodach, ale w życiu, żebyśmy mieli dużo zdrowych radości.

18:53, wojciech.staszewski
Link Komentarze (51) »
czwartek, 27 grudnia 2012

Dobrze zrobiłem na koniec roku. Godzinny, spokojny bieg od którego zacząłem górskie treningi, to był dobry pomysł. Biegacz powinien się trochę pieścić ze sobą.

Dwie godziny biegania zrobiłem dopiero w drugi dzień świąt. Znów sarny, znów żadnej nie sfotografowałem. I trans na przestrzeni ćwierćwiecza. 25 lat temu szedłem do Rabki od strony Babiej Góry, drogą, której nie mogłem sobie przypomnieć. Pod koniec zmyliłem ścieżki, zszedłem przez łąkę, piłem wodę ze źródła między trawami, szosą dotarłem do Rabki. I nie wpadłbym na to, że kiedyś tu mnie doprowadzi ścieżka, droga, neostrada.

Fajne dwie godziny, tętno między 145 a 160 poza odcinkami, gdzie trzeba było zbiegać po lodzie, bo wtedy ostrożnie, powoli. Porządny krosowy trening, mało aktywny, silnie transowy. Na uszach "Niewierni" Severskiego, rozmach wart Beskidów, Warszawa, Sztokholm i teraz doszedł Jemen.

W bieganiu jest mnóstwo przyjemności, które się w Garminie nie mieszczą.

Biegi Górskie dla stacjonarnych Warszawiaków ruszają w sobotę w Falenicy. Paru podopiecznych się wybiera, trzymam kciuki za to, żebyście tam znaleźli coś więcej niż trening. Bo góry, to góry.

A w sobotę za dwa tygodnie dziki bieg górski, Rodzinny Bieg Górski w Choszczówce. Wybieram się tam, bo mam tam emocje. Z Dzikim biegamy więcej niż ćwierć wieku, więc już zapisując się na jego bieg czuję się transowo. Polubiłem tę trasę - najpierw jakby się biegło po puszczy, tylko nieznanej, potem po wydmach tylko mazowieckich, a na koniec po płytach szybkich jak z tartanu.

Dziś nie było biegania, cały dzień spisywałem tekst do Wysokich Obcasów, który ma się ukazać w dniu biegu w Choszczówce. Zrobiłem za to pół godziny brzuszków, pompek itp. Nie byłem też na nartach, ale jedziemy jutro.

Moja Sportowa Żona na nartach wygląda tak (zdjęcie z soboty, ze Spytkowic):

a

A pojedziemy do Kluszkowców:

Dobranoc.

 

21:31, wojciech.staszewski
Link Komentarze (57) »
poniedziałek, 24 grudnia 2012

Największa osiągnięta prędkość - 60 km/h. Dystans treningu 17,5 km. Co to za zagadka?

W piątek przywiozłem do Rabki warszawskiego doła. Tak mi się nic nie chciało, że jedyne, co mi się chciało, to napisać na Facebooku, że mi się nie chce.

Z takiego punktu w życiu są różne drogi. Szeroka do depresji. Boczne do nowych wrażeń. Albo standardowa, pójść swoim rytmem treningowym, sportowym, życiowym.

W sobotę rano pojechaliśmy na narty. Garmin zapamiętał to jako gruby warkocz. Od Mojej Sportowej Żony i nieBiegaczki Sabiny dostałem potwierdzenie, że wreszcie nauczyłem się krawędziować. W skiŚwiecie to chyba odpowiednik złamania 3:30. Prędkość zjazdów dochodziła do 1:48 na kilometr (nie mam cierpliwości tego przeliczać na kilometry na godzinę, może ktoś jest np. aktuariuszem i ma liczydło biegowe w głowie?), a najwyższa zanotowana prędkość momentowa - pewnie przed jakimś wejściem w zakręt - to 64,2 km/h.

Po nartach MSŻ podrzuciła mnie kawałek w stronę Rabki i pobiegłem sobie przez Piątkową i przez Krzywoń do Rabki. Nie uległem pokusie hasania po górach, bo pamiętam, że jak puścić się nagle na półtorej-dwie godziny, to się kończy słabo. Godzina w tempie 7:43 (to nieważne) ze średnim tętnem 142, a maksymalnym 161 (czyli spokojnie, nawet ciut za spokojnie). Na polach koło Piątkowej spotkałem pięć saren, ale żadna nie podeszła na odległość, w której dałaby się złapać aparatem. Więc zdjęcie z Krzywonia.

 k

I zaczęły się święta, najdłuższe święta XXI wieku. Już w niedzielę wykończyliśmy pierwszą blachę sernika, ale teściowa (po kontuzji na nartach, ale w tapingu, bo znaleźliśmy jej taką specjalistkę w Rabce) już upiekła kolejną. Były narty na Harendzie pod Zakopanem, półtoragodzinny bieg po górach w drodze powrotnej z górnej Rdzawki przez Stare Wierchy i Maciejową do Rabki (biegacze z naszych obozów wiedzą o co chodzi - w zimie trzeba bardziej uważać na zbiegach). Dziś rano ostatnie narty przed odwilżą i podbiegi na Krzywoniu, każdy poprzedzony 30 wspięciami na palce, 15 podwójnymi wykrokami i 30 podwójnymi skipami A.

Gdzieś mi wróciła radość dnia, radość działania. I tego Wam życzę. Żebyście w słabszych, gorszych, dramatycznych, smutnych i w różny sposób kiepskich momentach umieli znaleźć ścieżkę, którą da się wybiec do radości.

15:46, wojciech.staszewski
Link Komentarze (29) »
czwartek, 20 grudnia 2012

Dwa maratony w jednym mieście? Koniec świata.

Mam z tym problem myślowy i emocjonalny. Nie potrafię jeszcze wyrobić sobie jasnego stanowiska, nie potrafię nawet dobrze nazwać swoich uczuć. W Warszawie w 2013 roku będą dwa maratony - jesienny i wiosenny.

Mógłbym napisać inaczej: Warszawski i Benzynowy. Albo trzydziesty któryś Maraton Warszawski i Pierwszy Maraton Naftowy. Mógłbym łatwo wyciągnąć worek z rózgami i wyzłośliwić się na koncernie, że może by sobie lepiej zrobił maraton w Płocku. I mam w sobie takie emocje też.

Ale mam też emocje zupełnie przeciwstawne: że świetnie, bo będą w Warszawie dwa wielkie biegi. Wiosenny głównie dla twardzieli, którzy przetrenują zimę. I jesienny głównie dla tych, którzy wiosną zamiast grypą zarażą się bieganiem. Może przy rosnącej popularności biegania, przy losowaniu do Nowego Jorku, przy rozchodzącym się w dwie godziny limicie miejsc w Berlinie - może w każdej światowej metropolii będą się odbywały po dwa maratony? To możemy być tylko dumni, że stolica Polski jest w światowej awangardzie. Dwa maratony ma chyba tylko San Francisco, ale drugi jest tylko dla kobiet.

Rozum mówi, że wiosenny maraton wcale nie musi się gryźć z jesiennym. Że bardziej może się to odbić na frekwencji fajnie zapowiadającego się w zeszłym roku kwietniowego maratonu w Łodzi albo rosnącego z roku na roku maratonu w Krakowie. Że może nie ma racji Marek T. denerwując się wiosenną konkurencją, bo to żadna konkurencja.

Na to zaraz rozum odpowiada, że coś jest nie tak - przychodzi duży koncern i jak gracz, jak pokerzysta, jak szuler przebija nasz maraton. Nasz, wytupany w chudych latach, wybroniony w kryzysie biegowym i kryzysie niemocy WOSiR-u na początku wieku. Przychodzi i kradnie show. Chciałby człowiek usiąść z Markiem T. i śpiewać partyzanckie piosenki na pohybel.

I ten sam rozum dopowiada, że maraton to przecież jest show. I świetnie, że pojawia się bogaty sponsor, który chce dać nam - biegaczom, a także mieszkańcom, bo wstępne plany imprezowo-koncertowe mają rozmach - na wiosnę świetną imprezę. Biegaczu, szanuj sponsora. Bo to dzięki sponsorom nie ganiamy dziś po lasach w bawełnie, jak jacyś Tarahumara. Uważam, że nikt w Polsce nie zrobił tyle dla biegania, co Tomasz Hopfer, Jerzy Skarżyński oraz Nike - organizując pierwszy naprawdę masowy bieg Run Warsaw z potężną reklamą adresowaną do każdego, komu w duszy gra bieganie. Dopiero, gdy rzeka żółtych koszulek przebiegła przez miasto, rozpoczęła się biegowa lawina.

Serce się włącza. Z Markiem T. jesteśmy zakumplowani, jestem zapraszany na oficjalne bankiety po Maratonie Warszawskim, a kiedy wpadam do redakcji papierowego Biegania, to wypijamy nieoficjalnie kawę. Dlaczego ci z Orlenu wrzucają mu pod nos taką petardę, bombę, minę?

Na to znów rozum odpowiada, że ci z Orlenu to nie są kosmici. Nie znam dyrektorów kwietniowego maratonu, ale w ekipie organizatorów jest Jarek Ż., trener z naszej Kancelarii, chłopak solidny, podchodzący do biegania profesjonalnie, sam przy tym biegacz z poziomu, o jakim nie marzymy (połówka w 1:04!). Znam też jednego biegacza z zarządu Orlenu, Jacka M., mojego podopiecznego w grupie bankowców, cieszę się, że ze znajomymi z Choszczówki zwolnili trochę na weekendowych wybieganiach i myślę, że Jacek ma już szanse złamać wiosną 4 godziny - pewnie w Warszawie.

Ja też chyba wystartuję, nie będzie mi się chciało jechać do Łodzi, skoro mam bieg na miejscu. Wystartuję, bo jestem tego biegu ciekaw. Wystartuję, bo przyciąga mnie jak magnes Henryk Szost, pościgam się z nim z założeniem 45-minutowej bonifikaty. Wystartuję, bo tak.

Miałem taki sen - jak mówił w historycznym kazaniu Martin Luther King - miałem sen, że do kwietnia ułożyłem sobie to wszystko i w sercu, i w głowie. Miałem taki sen, że ułożyło się to wszystko w świecie biegowym. Miałem sen, że można biegać nie przeciwko jakiemuś biegowi lub za jakimś biegiem, tylko biegać po moim mieście. Mam tak samo jak ty...

18:40, wojciech.staszewski
Link Komentarze (58) »
poniedziałek, 17 grudnia 2012

Tap tap, ksza, ksza, dżab, dżab. Nie ma w ludzkim języku głosek, które fonetycznie oddałyby chrzęst stóp na śniegu. Ale kiedy usłyszałem znów dziś rano ten dźwięk, to poczułem, że wróciłem na swoją drogę. Taka prosta scena: biały śnieg, lekko zlodowaciały pod stopami, drewniane drzewa, lekko zmoczone deszczem i tap, tap, ksza, ksza.

Poczułem, że wyznacza mi to rytm życia w podobnym stopniu, co oddychanie, co bicie serca. Ksza, ksza, dżab, dżab. Godzina sam na sam ze sobą. Godzina z książką na uszach. Godzina z naturą, w której chętnie widziałbym Boga (jeśli jest).

Matematycznie wyglądało to tak:

g

Kto ciekaw - niech kliknie. Ja byłem ciekaw, jak mój organizm zareaguje na miesiąc przerwy w treningu. Zapaści nie ma. Tempo treningu wyszło o minutę z kawałkiem wolniejsze niż przed roztrenowaniem, ale to mnie nie martwi. Po pierwsze zmieściłem się w szóstce. Po drugie wynik zaburzył zlodowaciały śnieg, nawierzchnia, przy której każdy krok jest ćwiczeniem siły i propriocepcji jednocześnie. A po trzecie średnie tętno 146 to trochę za nisko - powinienem biec przynajmniej o pięć kresek szybciej. Tylko, że nie byłem za bardzo w stanie. To chyba jakiś nieznany parametr treningowy: współczynnik lenistwa, ogranicznik wysiłku do poziomu relaksu czy coś w podobie. (Pamiętacie, że się tak kiedyś mówiło: w podobie?).

Wieczorem miałem drugi, nie do końca planowany trening. Najpierw musiałem pobiec do miejsca, gdzie na mapie z Garmin Connect zaczynał się poranny trening - odebrać samochód stojący pod warsztatem (czujnik cofania, zrobili na gwarancji). Wyszło 15 spokojnego biegu. Potraktowałem to jako rozgrzewkę aerobową, bo w domu czekał mnie trening wzmacniający, którego nie zdążyłem zrobić w dzień. 30 minut łojenia ze sztangą pod postacią gymsticku, serie po 20 powtórzeń na naramienny i czworoboczny na zmianę.

W zeszłym tygodniu też były postanowione trzy treningi, ostatni w sobotę. Pierwszy raz robiłem w nim deski na boku. Granica masochizmu: 1 min., dalej nie doszedłem.

Dobrze być w treningu. Trening jest jak puls - tylko na skalę tygodni, miesięcy, lat.

23:38, wojciech.staszewski
Link Komentarze (50) »
czwartek, 13 grudnia 2012

Wiecie jak powinna wyglądać piłka nożna dla biegaczy? Drużyny 5-osobowe, a boisko powinno mieć z 500 metrów długości. Coś w tym stylu uprawialiśmy we wtorek na koniec treningu z bankowcami z RBS.

Bankowcy wzięli sobie roztrenowanie do serca, na treningu była nas tylko piątka. Pobiegaliśmy krótko, bo teraz bieganie zeszło na dalszy plan i wzięliśmy piłki. Najpierw siatkowa, żeby dogrzać obręcz barkową i ramiona. Potem ciężka-lekarska, trochę rzutów w parach, a później konkurs na boisku. Bo trening robiliśmy na bocznym boisku na Agrykoli, długim na 100 m, oświetlonym śniegiem. Konkurs był taki, że rzucaliśmy piłką do tyłu (tak jak w szkole) - kto pierwszy dotrze do przeciwległej bramki (ale nie na czas, tylko na liczbę rzutów).

Wygrał Jarek przed Mirkiem. Za karę byli jedną dwuosobową drużyną, a my przeciwko nim we trzech. Możecie sobie wyobrazić te akcje? Kopiesz i lecisz. Śnieg chrzęści, bo przeciwnik też leci, dopadasz do piłki, kopiesz przed siebie i lecisz dalej. Nie masz siły - kopiesz do partnera, który też leci z tobą pół boiska.

Zawsze powtarzam podopiecznym, że jestem wrogiem grania w piłkę przy treningu biegowym, zwłaszcza w BPS-ie. Ale taka piłka, interwałowo-przebieżkowa, to piłka dla biegaczy.

Środę zacząłem od deski, a właściwie od sześciu desek. Moja siłownia wyglądała tak: 6 razy 1 min. deska (plus 10 pompek na początku i na końcu), a między tym 30 razy rozciąganie gumy z tyłu (na mięśnie grzbietu). Pół godziny z hakiem.

A potem niechcący zrobiłem trening. Nagrywaliśmy z Anitą z Canal Plus kolejny odcinek "O co biega". Pozorowaliśmy podbiegi, ale jak pozorujesz podbiegi do telewizji i kamerzysta mówi, że jeszcze potrzebuje przebitek, jeszcze ujęcia między drzewami, jeszcze z tyłu, jeszcze z przodu, jeszcze na zbliżeniu - to robi się z tego trochę biegania. Porzucaliśmy też ciężką piłką (też z przodu, z tyłu, na zbliżeniu). A potem podogrywaliśmy ćwiczenia do robienia między podbiegami.

Przekonałem się ze zdziwieniem, że umiejętność robienia pompek nie wszystkim jest dana. Dlatego namawiam wątpiących - wzmacniajcie się. Nikt nie musi dążyć do bycia kulturystą (chyba, że się szykuje do triathlonu), ale biegacz nie piłkarz - musi mieć mięśnie, a nie tylko włosy na żel (ok, to może nadmierna złośliwość, ale nie mogłem się powstrzymać).

Tyle w nas maksymalnie może być siły, ile mięśni. Głowa mięśni nie zastąpi, chociaż może je wspomagać na 40 kilometrze.

W piątek będzie trzeci trening wzmacniający w tygodniu. Tym razem deski na boku, żeby wzmocnić mięśnie skośne brzucha. Od przyszłego tygodnia wracam do treningu biegowego.

22:02, wojciech.staszewski
Link Komentarze (54) »
poniedziałek, 10 grudnia 2012

Stajemy w finale olimpijskim w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. W odróżnieniu od prawdziwego finału nic już nie zależy ode mnie. Tylko Michał Kobosko z jury Grand Press, z którym graliśmy kiedyś w piłeczkę, odczytuje wynik: Wojciech Staszewski.

Wow!

W ogóle nie wiedziałem, że startuję w tych zawodach. Dziś było rozstrzygnięcie konkursu Grand Press, takiego polskiego Pultizera, jedną nagrodę główną dostaje Dziennikarz Roku - w 2012 to Jurek Jurecki - a oprócz tego jest bodaj siedem kategorii. Wiedziałem, że mam nominację w jednej - za to prestiżowej - czyli w publicystyce. Nominowany był mój tekst "Czy jesteście normalni". Tym żyłem od tygodnia, ale trochę jak Polacy przy Kenijczykach - że sam udział w finale jest już mega sukcesem.

Dopiero dziś na gali dowiedziałem się, że mam jeszcze drugą nominację - w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za tekst o wychowaniu fizycznym "Matapiłkagrajta". A potem, kiedy Michał odczytał listę nominowanych i ogłosił zwycięzcę byłem najbardziej zaskoczonym w kilkusetosobowej grupie dziennikarzy zgromadzonych na gali.

Dzień zacząłem od treningu, ponieważ teraz nie biegam, to była siła. Jestem od tygodnia fanem obwodów. Ustalić kilka ćwiczeń, zrobić jedno po drugim, a potem powtórzyć obwód jeszcze dwa razy. Na sobotę Moja Sportowa Żona przygotowała mi zestaw ćwiczeń z ciężarkami, piłką, matą, gumą - ale nie pamiętałem dokładnie techniki ich wykonywania, a MSŻ była na studiach. Wiec zrobiłem po swojemu. Sześć ćwiczeń na mięśnie brzucha z matą albo górę z taśmą - każde po 1,5 minuty. Dziś było podobnie  - sześć ćwiczeń z niby-sztangą GymStick. Kolejno: martwy ciąg, barki, triceps, naramienny, biceps, piersiowe; powtórzone trzy razy.

Wiedziałem, jakie zawody intelektualne mam na koniec dnia, ale jeszcze bardziej wiedziałem, że muszę zacząć dzień od tych ćwiczeń. Trening strukturalizuje mój dzień.

Tekst, za który dostałem nagrodę mówi o grzechu rodziców. Przez redakcję Press został opisany jako tekst o bylejakości lekcji WF w szkole, ale to nieprawda. Te lekcje raz są lepsze, raz są gorsze. Ale zło zakażające dzieci tkwi w nas, rodzicach. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest pomysł rodziców z klasy córki 4klasistki, żeby zorganizować dzieciom dowóz z basenu do szkoły (750 m). Temu nie zdołaliśmy się w II klasie przeciwstawić, ale kiedy teraz, w IV klasie batalia wróciła - żeby przekonać rodziców do zorganizowania transportu z kortów tenisowych do szkoły (850 m) zdołaliśmy przypomnieć rodzicom, że takie "trudności" są do pokonania dla dziesięciolatka.

Jeżeli zabieramy dzieciom ruch - zabijamy je. I tak siedzą przy komputerze, a my się dodatkowo boimy, żeby wypuścić je na podwórko (bo tam same niebezpieczeństwa i czyste zło). Czujemy się złymi rodzicami, jeżeli nie zapewnimy im podwózki pod szkołę, na zajęcia, do domu, wszędzie. I dzieci robią się grube, niesprawne, nie wierzące we własne siły. Jak to piszę, to aż mi wstyd, że takie banały wypisuję - tylko dlaczego miliardy rodziców o tym nie wiedzą na co dzień?

Jak się dostaje złoty medal w marynarce, to się wygląda tak:

a

23:35, wojciech.staszewski
Link Komentarze (40) »
| < Grudzień 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

O mnie


Kim jestem? 25 temu pod koniec studiów zostałem dziennikarzem, pracuję teraz w 'Newsweeku'. Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' w tym reporterem 'Dużego Formatu'. W 'Gazecie' współtworzyłem z Piotrem Pacewiczem akcję Polska Biega.
Bo jestem maratończykiem-amatorem. Pierwszy maraton przebiegłem w 1996 roku, teraz mam ich na koncie ponad 50, czyli już więcej niż lat. Żeby nie pisać bzdur na temat treningu, zrobiłem też kurs instruktora, a potem trenera lekkoatletyki.
Do tego jestem normalnym facetem. Mam rodzinę - Moją Sportową Żonę i córkę w klasie tenisowej. Mam dwójkę dorosłych już dzieci - córkę studentkę i syna fotografa (Jaś umarł w 2013 roku, ale w sercu go mam). Mam Małego Yodę - Misia Świata - który urodził się w roku 2014. Mam znajomych i przyjaciół - takich z którymi biegam i z którymi nie biegam.
Jem, śpię, zarabiam pieniądze, oglądam mecze w TV, wieczorami grywam na pianinie, od czasu do czasu w ping ponga, tenisa, badmintona, siatkówkę, jeżdżę na rowerze, na nartach i pływam żabką (ale to słabo - za słabo, żeby myśleć o triathlonie). Robię normalne rzeczy.
W tym blogu chcę pokazywać jak normalne życie plecie się z biegowym.

Kancelaria Sportowa
Polecam