Blog o bieganiu i życiu codziennym
RSS
czwartek, 13 grudnia 2012

Wiecie jak powinna wyglądać piłka nożna dla biegaczy? Drużyny 5-osobowe, a boisko powinno mieć z 500 metrów długości. Coś w tym stylu uprawialiśmy we wtorek na koniec treningu z bankowcami z RBS.

Bankowcy wzięli sobie roztrenowanie do serca, na treningu była nas tylko piątka. Pobiegaliśmy krótko, bo teraz bieganie zeszło na dalszy plan i wzięliśmy piłki. Najpierw siatkowa, żeby dogrzać obręcz barkową i ramiona. Potem ciężka-lekarska, trochę rzutów w parach, a później konkurs na boisku. Bo trening robiliśmy na bocznym boisku na Agrykoli, długim na 100 m, oświetlonym śniegiem. Konkurs był taki, że rzucaliśmy piłką do tyłu (tak jak w szkole) - kto pierwszy dotrze do przeciwległej bramki (ale nie na czas, tylko na liczbę rzutów).

Wygrał Jarek przed Mirkiem. Za karę byli jedną dwuosobową drużyną, a my przeciwko nim we trzech. Możecie sobie wyobrazić te akcje? Kopiesz i lecisz. Śnieg chrzęści, bo przeciwnik też leci, dopadasz do piłki, kopiesz przed siebie i lecisz dalej. Nie masz siły - kopiesz do partnera, który też leci z tobą pół boiska.

Zawsze powtarzam podopiecznym, że jestem wrogiem grania w piłkę przy treningu biegowym, zwłaszcza w BPS-ie. Ale taka piłka, interwałowo-przebieżkowa, to piłka dla biegaczy.

Środę zacząłem od deski, a właściwie od sześciu desek. Moja siłownia wyglądała tak: 6 razy 1 min. deska (plus 10 pompek na początku i na końcu), a między tym 30 razy rozciąganie gumy z tyłu (na mięśnie grzbietu). Pół godziny z hakiem.

A potem niechcący zrobiłem trening. Nagrywaliśmy z Anitą z Canal Plus kolejny odcinek "O co biega". Pozorowaliśmy podbiegi, ale jak pozorujesz podbiegi do telewizji i kamerzysta mówi, że jeszcze potrzebuje przebitek, jeszcze ujęcia między drzewami, jeszcze z tyłu, jeszcze z przodu, jeszcze na zbliżeniu - to robi się z tego trochę biegania. Porzucaliśmy też ciężką piłką (też z przodu, z tyłu, na zbliżeniu). A potem podogrywaliśmy ćwiczenia do robienia między podbiegami.

Przekonałem się ze zdziwieniem, że umiejętność robienia pompek nie wszystkim jest dana. Dlatego namawiam wątpiących - wzmacniajcie się. Nikt nie musi dążyć do bycia kulturystą (chyba, że się szykuje do triathlonu), ale biegacz nie piłkarz - musi mieć mięśnie, a nie tylko włosy na żel (ok, to może nadmierna złośliwość, ale nie mogłem się powstrzymać).

Tyle w nas maksymalnie może być siły, ile mięśni. Głowa mięśni nie zastąpi, chociaż może je wspomagać na 40 kilometrze.

W piątek będzie trzeci trening wzmacniający w tygodniu. Tym razem deski na boku, żeby wzmocnić mięśnie skośne brzucha. Od przyszłego tygodnia wracam do treningu biegowego.

22:02, wojciech.staszewski
Link Komentarze (54) »
poniedziałek, 10 grudnia 2012

Stajemy w finale olimpijskim w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne. W odróżnieniu od prawdziwego finału nic już nie zależy ode mnie. Tylko Michał Kobosko z jury Grand Press, z którym graliśmy kiedyś w piłeczkę, odczytuje wynik: Wojciech Staszewski.

Wow!

W ogóle nie wiedziałem, że startuję w tych zawodach. Dziś było rozstrzygnięcie konkursu Grand Press, takiego polskiego Pultizera, jedną nagrodę główną dostaje Dziennikarz Roku - w 2012 to Jurek Jurecki - a oprócz tego jest bodaj siedem kategorii. Wiedziałem, że mam nominację w jednej - za to prestiżowej - czyli w publicystyce. Nominowany był mój tekst "Czy jesteście normalni". Tym żyłem od tygodnia, ale trochę jak Polacy przy Kenijczykach - że sam udział w finale jest już mega sukcesem.

Dopiero dziś na gali dowiedziałem się, że mam jeszcze drugą nominację - w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne za tekst o wychowaniu fizycznym "Matapiłkagrajta". A potem, kiedy Michał odczytał listę nominowanych i ogłosił zwycięzcę byłem najbardziej zaskoczonym w kilkusetosobowej grupie dziennikarzy zgromadzonych na gali.

Dzień zacząłem od treningu, ponieważ teraz nie biegam, to była siła. Jestem od tygodnia fanem obwodów. Ustalić kilka ćwiczeń, zrobić jedno po drugim, a potem powtórzyć obwód jeszcze dwa razy. Na sobotę Moja Sportowa Żona przygotowała mi zestaw ćwiczeń z ciężarkami, piłką, matą, gumą - ale nie pamiętałem dokładnie techniki ich wykonywania, a MSŻ była na studiach. Wiec zrobiłem po swojemu. Sześć ćwiczeń na mięśnie brzucha z matą albo górę z taśmą - każde po 1,5 minuty. Dziś było podobnie  - sześć ćwiczeń z niby-sztangą GymStick. Kolejno: martwy ciąg, barki, triceps, naramienny, biceps, piersiowe; powtórzone trzy razy.

Wiedziałem, jakie zawody intelektualne mam na koniec dnia, ale jeszcze bardziej wiedziałem, że muszę zacząć dzień od tych ćwiczeń. Trening strukturalizuje mój dzień.

Tekst, za który dostałem nagrodę mówi o grzechu rodziców. Przez redakcję Press został opisany jako tekst o bylejakości lekcji WF w szkole, ale to nieprawda. Te lekcje raz są lepsze, raz są gorsze. Ale zło zakażające dzieci tkwi w nas, rodzicach. Najbardziej jaskrawym tego przykładem jest pomysł rodziców z klasy córki 4klasistki, żeby zorganizować dzieciom dowóz z basenu do szkoły (750 m). Temu nie zdołaliśmy się w II klasie przeciwstawić, ale kiedy teraz, w IV klasie batalia wróciła - żeby przekonać rodziców do zorganizowania transportu z kortów tenisowych do szkoły (850 m) zdołaliśmy przypomnieć rodzicom, że takie "trudności" są do pokonania dla dziesięciolatka.

Jeżeli zabieramy dzieciom ruch - zabijamy je. I tak siedzą przy komputerze, a my się dodatkowo boimy, żeby wypuścić je na podwórko (bo tam same niebezpieczeństwa i czyste zło). Czujemy się złymi rodzicami, jeżeli nie zapewnimy im podwózki pod szkołę, na zajęcia, do domu, wszędzie. I dzieci robią się grube, niesprawne, nie wierzące we własne siły. Jak to piszę, to aż mi wstyd, że takie banały wypisuję - tylko dlaczego miliardy rodziców o tym nie wiedzą na co dzień?

Jak się dostaje złoty medal w marynarce, to się wygląda tak:

a

23:35, wojciech.staszewski
Link Komentarze (40) »
czwartek, 06 grudnia 2012

Dzień, w którym wybuchła wojna, był dla mnie fantastycznie sportowy. Na środę wyznaczyłem sobie drugi trening wzmacniający, a to dla mnie teraz ważne. Pierwszy raz w życiu, może oprócz szóstki lorda Vadera, zrobiłem wzmacnianie w sposób przemyślany i ustrukturalizowany. Dotąd to było takie rzucanie się na sprzęty i ćwiczenia. Coś jakby biegacz z dziwnym zespołem zrobił jeden podbieg, zaraz pół interwału przerywając to długim wybieganiem, a potem dodał jeszcze trzy serie skipów i siedemnaście rytmów.

Tym razem tak nie było, tylko jasna struktura. Sześć powtórzeń deski po 2 min., ale bezpośrednio przed deską 10 pompek. W przerwach wypoczynkowych - rozciąganie taśmy Thera-Band, 20 powtórzeń, przed nieparzystymi deskami z tyłu, przed parzystymi z przodu.

Dawno się tak dobrze nie zmęczyłem. Tętno pod koniec każdej deski dochodziło do 150, a w ostatniej próbie osiągnęło 152. Ciekawe, ile desek musi zrobić człowiek i jak długich, żeby wejść w II zakres?

Wieczorem miałem trening z ubezpieczeniowcami z Uniqa. Większość grupy ma roztrenowanie, więc po rozgrzewce zrobiliśmy po 120 różnych rzutów ciężkimi piłkami, a później pograliśmy aerobowo w piłkę. Przez 20 minut, bo tyle trwał mecz, przebiegłem na bardzo małym boisku trochę ponad półtora kilometra.

gsMecz rozbiegaliśmy jeszcze po Górce Szczęśliwickiej, ale nie żaden podbieg, tylko spokojnie na luzie. Widok z górki jest niezły sam w sobie. I kiedy zbiegałem z góry, i patrzyłem na park, Warszawę w tle znalazłem w sobie ogromną radość z biegania.

Biegacz ma miasto. Miasto, zmarznięte zimowe miasto, gdzie ludzie uciekają do ciepłego - do domów, samochodów, autobusów - to miasto należy do biegaczy. To jest moje miejsce, gdzie robię swoją robotę. Gdybym nie biegał, nie byłoby żadnego innego powodu, żeby wyjść w zimowy wieczór do Parku Szczęśliwickiego i czuć się tam, jak u siebie w domu.

Te radości biegowe wszyscy przeżywamy w parkach, w lasach, na osiedlach, stadionach, co kto lubi. Przeżywają je też Dziki i Ewa, chociaż poróżnili się okrutnie o Rodzinne Biegi Górskie w Choszczówce (na Facebooku widać ślady ruchów wojsk).

Mam z tą wojną, z tą bitwą pod Choszczówką duży problem. Dziki jest moim przyjacielem od lat, od serca, od biegania po Puszczy, kiedy byliśmy młodsi od naszych starszych dzieci. Ewę cenię za Ortoreh, klinikę, w której nie banują biegaczy, tylko uruchamiają. Znam napięcia wokół Rodzinnych Biegów Górskich, jak w źle dobranej rodzinie. Ale nie chcę być sędzią w tej sprawie; dzięki mądremu telefonowi Adama zwanego Fredziem może będę mógł się lepiej przysłużyć sprawie - w bardziej konsyliacyjnej roli. Każda wojna ma to do siebie, że się kiedyś kończy, o ile nie toczy się w Strefie Gazy.

Za wcześnie dziś dla mnie na deklaracje, co dalej z Choszczówką. O tym będzie czas mówić, kiedy będzie po wojnie. Wojna nie jest dobra sama w sobie, ale może się dobrze skończyć.

Jak teraz nie biegam, mnóstwo przesiaduję na Facebooku. Wziąłem się za lubialność Kancelarii i po moim ostatnim wpisie polubiło nas z 50 osób. W tej chwili Kancelarię lubi 269 osób a stronę Rodzinnych Biegów Górskich - 271. Pomożecie w tym wyścigu?

Na fali postanowiłem założyć fanpage ojcu - konkretnie książce "Ojciec.prl". To taka moja prywatna anarchia wobec korporacji. Wydawnictwo kiedyś stwierdziło, że nie ma sensu zakładanie takiej strony, bo kto tam będzie zaglądał, kto będzie pisał. Na razie ojca.prl lubi 51 osób. A piszę ja, taki jakby mikroblog.

Jak człowiek nie biega, to pisze. W sobotniej "Gazecie" będzie mój wywiad z dyrektorem z NBP o pieniądzach. Dyrektor opowiadał fascynująco, więc tekst wyszedł chyba ciekawie. A kiedy już do dyrektora zadzwoniłem, to się okazało, że dyrektor biega, kiedyś spotkaliśmy się w Powsinie i przez godzinę odbijaliśmy piłkę do siatkówki razem z Moją Sportową Żoną.

Bieganie łączy.

23:35, wojciech.staszewski
Link Komentarze (70) »
poniedziałek, 03 grudnia 2012

Można by zrobić wśród biegaczy sondę, czego bardziej nie lubią - siłowni czy basenu. Wiem, że są tacy, którzy lubią, przepadają, wyrasta w nich mały triathlonista, chociaż sami o tym nie wiedzą. Ale mówię o tabunach przemierzających Las Kabacki czy Bielański. Kto lubi pływanie albo trening siłowy - ręka do góry.

Na basen chodzę więc z rzadka i to jest atrakcyjne. W sobotę Moja Sportowa Żona zabrała mnie do swojego Gold's Gymu, woda tam ciepła jak w Morzu Południowochińskim, na basenie pusto, bo wszyscy siedzą na siłowni, raj-wypas. Znalazłem tam wiele przyjemności, najgorętszą była sauna fińska, lubię ten drewniany zapach. Ale gdybym miał mówić o przyjemności samego wiosłowania rękami w wodzie i niezbyt udanych prób nietonięcia - to byłoby gorzej. Nie wyobrażam sobie przyjść i pływać godzinę dla fanu. Kilkanaście odcinków interwałowych w basenie z odpoczynkami przy ściance zupełnie wystarczyło.

W pływaniu zdaje się, że mam tylko jedno tempo - interwałowe. Nie potrafię powiedzieć sobie, że teraz będę płynął szybciej, a teraz spokojniej. To zawsze ta sama walka o życie. Dwa razy ścignąłem się z córką 4klasistką żabką i dwa razy przegrałem.

W niedzielę byliśmy z MSŻ na treningu z gumami z grupą Euro prowadzoną przez trenera Jarka. A dziś miałem swój pierwszy trening.

Mam już plan na początek roku. Wiosną będzie maraton, tylko gdzie. Ptaki ćwierkają już bardzo głośno o maratonie w Warszawie, chociaż on ciągle nie może się wykluć. Jeśli nie, to pewnie Łódź, bo Kraków za późno. Wcześniej półmaraton w Warszawie. Oprócz tego trochę startów kontrolnych w Kabatach i Choszczówce. Chomiczówka zdaje się koliduje z Choszczówką, wypytam jutro Dzikiego i zobaczę.

Treningi biegowe zaczynam za dwa tygodnie, w połowie grudnia, w Rabce będę więc już po tygodniu treningów. Do tego czasu może uda się jeszcze jakiś rower albo rolki plus trochę ruchu z bankowcami i ubezpieczeniowcami na treningach. No i siłownia.

Siłownia nie na siłowni, tylko w domu. Może kiedyś pójdę do sali wypełnionej metalowymi ciężarami, na razie będę jednak wierny filozofii bezpiecznego treningu wzmacniającego w domu. Bezpiecznego, bo bez dużych obciążeń, z dużo mniejszym ryzykiem kontuzji. Taśmy Thera-Band, mata do brzuszków i grzbietów, Gymstick, może wezmę się też za lekkie hantle. Trzy treningi w tygodniu do połowy grudnia. A potem zobaczymy - pewnie przejdę na dwa i spróbuję to utrzymać przez cały okres przygotowawczy.

Dziś było 30 min. ćwiczeń z taśmą. Dałem odpocząć nogom, zająłem się wyłącznie górą, a skończyłem trzema seriami martwego ciągu - na grzbiet. Tu mam swoją piętę Achillesa. Nie mogę się już doczekać środowego treningu - będzie w całości na macie.

Hm, chyba okłamałem samego siebie w tym blogu. Zacząłem od tego, jak bardzo nie lubię basenu i siłowni. A potem się mi napisało się o przyjemnościach związanych z wyprawą na basen. I doszedłem do tego, jak bardzo nie mogę się doczekać kolejnego treningu wzmacniającego w domu.

Chyba tak jest, że jak człowiekowi sport w duszy gra, to potrafi się cieszyć nawet tymi dyscyplinami, które są jego piętą.

21:24, wojciech.staszewski
Link Komentarze (44) »
czwartek, 29 listopada 2012

Odkrywam przyjemności sportu dla przyjemności. Tego, w którym satysfakcję daje nie oczekiwany wynik, a sama aktywność.

Pewnie, że wynik się liczy. Ale po wtorkowym ping pongu z Dzikim, chociaż w świat idzie wynik na miarę reprezentacji piłkarskiej - nic się nie stało, Staszewski, nic się nie stało - byłem jakoś zadowolony. Stoczyliśmy chyba największy bój ever, pięć setów na przewagi, Dziki wygrał trzy, ja dwa, skończyło się 4:2 dla Dzikiego, bo on nie przespał początku meczu. Gonitwy punktowe, przemyślane zagrania kątowe, kilka akcji na poziomie i walka, walka, walka. Lubię to.

We wtorek wieczorem na treningu z nielicznymi bankowcami, którzy zdołali się w ten deszcz w środku roztrenowania zmobilizować zaplanowałem gry i zabawy sportowe. Piłeczka (pamiętacie, jak chcieliśmy na wuefie, żeby pan dał piłeczkę) czekała w bagażniku, ale było nas za mało na granie, zrobiliśmy za to solidny, prawie półgodzinny trening z taśmami Thera-Band.

W środę z kolei umówiliśmy się z Chłopasiem na badmintona. Wystąpiłem w roli trenera bez papiera, bo Chłopaś pierwszy raz odbijał lotkę przez siatkę. A potem pogadaliśmy przy kawie o internecie, Kancelarii, nowym projekcie, który niebawem odpali Chłopaś, a ja też maczałem w nim palce. Tu Chłopaś występował w roli eksperta. A Kancelaria ma od wczoraj nową stronę internetową, nie wiem, jak Wam, ale nam się bardzo podoba. Lubimy to.

Wyznaczyłem sobie oczekiwany wynik, który chciałbym uzyskać na koniec przyszłego roku w sprawach kancelaryjno-internetowych. Chciałbym, żeby naszą stronę na Facebooku lubiło więcej niż tysiąc ludzi. Nie mam pojęcia, jak do tego doprowadzić. Przecież nie wyjdę na ulicę i nie będę się pytał ludzi, czy mnie lubią, a potem podsuwał im komórki z Facebookiem, żeby to udowodnili kliknięciem. Zawsze chciałem być znany i lubiany. Stan lubienia na dziś: 218.

Wiecie - może to jest banał, to lajki, te kliki bez sensu, ten jeden jedyny przycisk unifikujący wszystkie możliwe emocje. Ale jest coś w tym fajnego, że na Facebooku jest tylko przycisk Lubię to, a nie ma Nie lubię tego. Nie lubisz? Ok, zostań w pokoju, idź w pokoju, biegnij w pokoju. Nie musimy ze sobą walczyć ani nic. Lubisz? Kliknij.

Dzisiaj był dzień bez sportu. Tylko dyscyplina dodatkowa: wyprawa z ojcem do dentysty. Ojciec uprawia chód niesportowy za to szalenie widowiskowy, cała poczekalnia w przychodni nie może oderwać oczu. Ale daje radę, nie przewraca się, dochodzi do krzesła, do drzwi, na fotel. Podziwiam to.

20:59, wojciech.staszewski
Link Komentarze (47) »
poniedziałek, 26 listopada 2012

Aerobowo ruszyłem się w niedzielę. Na rower i po samochód z Ursynowa do Wawra. 14 km w 49 minut. Średnie tempo ruchu wyszło 3:15, czyli szybciej niż byłbym w stanie biec. A tu się chyba nie przemęczałem, bo tętno średnie wyszło 124, a maksymalne 142. Wszystko jest tutaj.

Rower został po imprezie, na której byli sami biegacze. Wszyscy świętowaliśmy roztrenowanie. Więc nie ma się co dziwić, że w pewnym momencie zgadało się o piątkowym treningu wzmacniającym Kancelarii, który poprowadziła Moja Sportowa Żona, tak że wszyscy wyszliśmy jak rycerze z żelaza, trochę sztywni, ale mocni w sobie. Wzmacnianie, nie siłownia, ale proste ćwiczenia, które człowiek powinien łoić, żeby mocnym się stać. Włączam to na stałe od grudnia, póki zapału starczy.

Pierwszy zapał poczuliśmy stadnie i ludycznie podczas świąt roztreniowaniowych. Padło hasło: robimy konkurs w desce. Żałuję, że nie mam zdjęcia, bo musiało to fajnie wyglądać. Kilkanaście osób, dziewczyny w sukienkach albo bluzeczkach, faceci w koszulach albo koszulach, wszyscy walą się na podłogę i zaczynamy.

Deska to moje ulubione ćwiczenie. Jest tak nieskomplikowane, że nie musiałem pięć razy pytać MSŻ o technikę. A przy tym tak bezwzględne. Teoretycznie na mięśnie brzucha, ja bardziej czuję przy nim grzbiet. Pozycja podobna do pompki, ale wolę wariant z oparciem na przedramionach, a nie na wyprostowanych rękach. I trzymamy skurcz izometryczny.

Po minucie już było wesoło, już połowa uczestników wstała i przeszła do roli kibiców. Po dwóch minutach z kawałkiem MSŻ wygrała kategorię kobiet, pierwszy złoty medal dla Kancelarii. Po sześciu na parkiecie zostaliśmy tylko ja i Tomek. A po 6:18 zdobyłem drugi złoty medal - w kategorii open.

Robimy deskę? Codziennie trzy serie po ile kto może - po pół minuty, po minucie, po dwie? A raz w tygodniu na rekord - dociągnąć do czterech, pięciu, minut. Ćwiczenia siłowe to nie jest najfajniejsza rzecz, ale rywalizacja jest fajna. Napiszcie w komentarzach, kto wchodzi w akcję "Cała Polska robi deskę".

Na szczęście dla amatorskiej zabawy w desce nie wystartowała Monika P., tyczkarka, olimpijka, która również uczestniczyła w zabawie. Powiedziała mi za to, jak tyczkarze robią deskę. W wariancie z wyprostowanymi rękami, kilka serii po 30 sekund. Spróbowałem w domu, ale takiej pozycji normalny człowiek nie jest w stanie przyjąć ani na chwilę.

Monika P. powiedziała mi jeszcze ważną rzecz o hemoglobinie. Żelazo to nie wszystko, za jej tworzenie odpowiedzialna jest jeszcze witamina B12. Poczytałem i postanowiłem dziś kupić. Tak oto ja, sceptyk w kwestii suplementacji, łykam już Biofer, witaminę B12, jem czerwone mięso, natkę, wyjadam MSŻ orzechy z szafki i wcinam kabanosy, bo one są całe z żelaza, jak wynika z jednej tabelki, którą znalazłem. Boję się pić większości tego, co lubię, jadę głównie na mięcie, a colę łyknę sobie dopiero na dobranoc.

Dobranoc. A o pożarach - w komentarzach.

PS. Jednak mam zdjęcie. Fot. Dominika.

a

21:34, wojciech.staszewski
Link Komentarze (42) »
czwartek, 22 listopada 2012

I wyszło szydło z worka. Plastikowe, którym mogą się dzieci pobawić. Wcale nie z żelaza, bo żelaza mam znów za mało.

Mam już takie starcze rytuały. Jak gramy z Dzikim w ping ponga - o czym chętnie wspominam, bo we wtorek wygrałem i w nowym pucharze jest w tej chwili 2:2 - to najpierw są wolne, potem forehandy, bekhendy, potem set towarzyski do 21, trzy wolne (z osobnym regulaminem) i dopiero mecz. Rytuał trzeba odprawić dokładnie, inaczej czujemy się nieswojo.

A jak kończę sezon, to idę oddać krew.

Punkt krwiodawstwa ma z kolei własny rytuał: żeby mnie za pierwszym razem odesłać. Tym razem z powodu zbyt niskiej hemoglobiny - 12,9, a norma dla mężczyzn zaczyna się (w tym laboratorium, bo w każdym może być inaczej) od 13,5.

No ja już nie wiem co mam jeść! Rudy żelaza? Jestem jak najbardziej mięsożercą, może za bardzo przestawionym na białe mięso, ale jest na obiad raz-dwa razy w miesiącu wołowina, dwa-trzy wieprzowina, wędliny na kanapki non stop. Wątróbka sporadycznie, bo nie lubię.

Tylko nie piszcie mi, że szpinak i natka pietruszki, bo czytałem o żelazie niehemowym, w jak minimalnym stopniu się wchłania. A ze szpinakiem to podobno mit, który wziął się stąd, że ktoś z badaczy mylnie wpisał zawartość żelaza o sto razy większą od faktycznej i tak zostało.

Pójdę jutro po jakieś żelazo do apteki, mam nadzieję, że się odbuduję i za dwa tygodnie oddam krew. Ale co zrobić, żeby stale mieć wysoki poziom hemoglobiny? Odstawiłem praktycznie herbatę od posiłków (bo wtedy zmniejsza praktycznie do zera przyswajanie żelaza), co mam zrobić więcej? Nie będę łykał stale preparatów, które i tak niewiele dają.

Wiecie oczywiście po co jest biegaczowi hemoglobina, ale gdyby komuś wyleciało z głowy, to przypomnę - hemoglobina odpowiada za transport tlenu do komórek. A tlen jest potrzebny przy biegach długich do spalania tłuszczu i pozyskiwania z niego energii. Niski poziom hemoglobiny - to tak jakby do elektrowni dojeżdżało mniej ciężarówek z węglem.

Mój sport w tym tygodniu ograniczył się do godziny ping ponga i dwóch-trzech kilometrów przebiegniętych we wtorek z bankowcami, a w środę z ubezpieczeniowcami. Zrobiliśmy na koniec sezonu sprawdziany na 5 km, trochę towarzyszyłem szybszym i wolniejszym biegaczom, a trochę stałem na mecie i podawałem międzyczasy.

We wtorek wszystkich zaskoczył Jarek M., który zaczynał półtora roku temu z poziomu ok. 23 minut, a teraz pobiegł w praktycznie samotnym biegu 19:32, bijąc rekord trasy Jarka O., który wiosną przygotowywał się do złamania trzech godzin w maratonie. Jarek M. ma na razie 3:20, pora teraz tylko rozszerzyć wyobraźnię.

W środę wygrał Rafał R., na razie 20:51, ale wszystko przed nim. A najbardziej zaskoczyła mnie Alicja (znana jako fińska mniejszość na blogu), która z wynikiem 23:46 poprawiła się o dwie i pół minuty wobec poprzedniego roku. A co ciekawsze o 1 s. pobiła ubiegłoroczny wynik Zbyszka (znanego jako Ziggy), inicjatora grupy!

Człowiek ma zawsze wzrok skierowany do przodu. O najszybszych, najbardziej poprawiających się zawodnikach trenerzy gwarzą przy ciepłej strawie w zimowe wieczory. Zwycięzcom brawo biją kibice przy trasie albo cała grupa na mecie. Każdy z nas też w najczulszej pamięci zachowuje swoje życiówki, najszybsze biegi.

Może roztrenowanie to taki moment, w którym warto zejść z chmur na ziemię. Powiedzieć głośno brawo Robertowi, który pobiegł słabiej niż rok temu - ale świetnie, że trenuje, że nie odpuszcza, że buduje formę, bo wiem, że ta strzelba wystrzeli, jak w teatrze. Powiedzieć brawo Wojtkowi, który przychodzi na zawody wiedząc, że będzie ostatni i chociaż biegnie na końcu, to jest z miesiąca na miesiąc coraz szybszy, coraz bardziej powiększa swoją przewagę nad większością społeczeństwa, która ma roztrenowanie przez 12 miesięcy w roku.

Powiedzieć też brawo sobie: Wojtek, nie przekroczyłeś w tym sezonie swoich granic, ale biegasz na tyle dobrze, że możesz się z tego wciąż cieszyć. Należy ci się order żelazny.

20:05, wojciech.staszewski
Link Komentarze (51) »
poniedziałek, 19 listopada 2012

Założyłem rano białą koszulę, buty cywilne i poszedłem do pracy. Pojechałem samochodem, gdzieś tam nad ranem chodziło mi po głowie, żeby jechać rowerem, ale nie. Żadnego sportu. Nie biegam, nie jeżdżę, nie ćwiczę.

Wspominam. Syn fotograf przysłał mi zdjęcia z Biegu Niepodległości - galeria na końcu. Jest rozgrzewka dla naszych firm, którą prowadzimy wspólnie z Maćkiem, trenerem z Kancelarii, przebieżki, Mariusz Giżyński finiszujący na pierwszy miejscu i Maciek chwilę po tym, jak wyprzedził Jacka N. i chwilę przed tym zanim mnie wyprzedzi.

Wspominam to jak bitwę pod Cedynią. Stare dzieje, porażki już nie bolą. Zwycięstwa tracą kolory tęczy, zamieniają się w spiż, metal, kamienne tablice. Sezon przechodzi do legendy.

W weekend zmęczyłem się trzy razy. Ostatni raz w niedzielę wieczorem, kiedy mój organizm gwałtownie zażądał kąpieli (na co dzień biorę prysznic). Poczułem potrzebę poleżenia w ciepłej wodzie i po 20 minutach byłem wymęczony, sflaczały i spocony, jak się nie spociłem od Biegu Powstania. Naprawdę, krople potu na czole - a w sobotnich i niedzielnych startach dobiegałem suchy.

Te starty są już za barierą kąpieli. Są w przeszłości. Sobotni start na 10 km u Dzikiego&Ewy w Choszczówce - zajebiste ściganie, klasyczny trening krosowy, dobieg 3 km z pewną rezerwą, mocno krosowa pętla w środku, podbiegi dłuższe niż w Falenicy, a wydma zaskakująco widokowa, a potem 3 km dynamicznej końcówki - jest tutaj. Bieganie wyszło świetnie, niemiłosiernie powolny katering wiele zepsuł, jak się naprawi, będzie rewelacja, a Dziki już zapowiadał naprawienie, więc nie wiem, jak Wy, ale ja się w styczniu wybieram.

Niedzielny start, najbardziej naprawdę ostatni start sezonu, mistrzostwa Agory na 5 km jest tutaj. Kiedy nieznany mi biegacz (bo my się w Agorze nie wszyscy znamy, jak to w korporacji), Kuba wyrwał do przodu, próbowałem się go trzymać, ale jak po 45 s. zobaczyłem, że mamy średnie tempo 3:15, to postanowiłem go puścić. Bo albo nie mam szans, albo się zajedzie. Spuchł po pierwszej z trzech pętli, dogoniliśmy go z Piotrkiem, z którym znamy się ze ścigania w Kabatach, a który startował w mistrzostwach jako członek rodziny (nie mojej, tylko pracownika Agory). A potem Piotrek nie odpuszczał, nie dawał się zgubić, wychodził czasem na prowadzenie i dopiero kilometr przed metą mu uciekłem. Dobiegłem w 18:50, malutkie 8 sekund przed Piotrkiem i 21 sekund przed Kubą. Pucharek.

Zdjęcia Jaśka na dobranoc.

12345678

Konec

 

 

22:32, wojciech.staszewski
Link Komentarze (61) »
czwartek, 15 listopada 2012

We wtorek przyszła na trening tylko piątka bankowców - czuć koniec sezonu. Pobiegliśmy sobie spokojnie nad Wisłę, było roztruchtanie po niedzielnym starcie. Z wiekiem przybywa mi takiej mądrości, że ważne są nie tylko akcenty, ale też regeneracja między akcentami. Dawniej mięśnie wołały: daj nam kolejny akcent, dawaj, dawaj! Teraz im odpowiadam: dobrze, ale najpierw musicie odpocząć.

Teraz jest czas odpoczynku. Czas lenia. Czas bez treningu, czas bez kieratu, ale nie czas bezczynności. W środę miałem ochotę na dłuższy trening wzmacniający, bo na siłowni, nawet domowej, pół godziny to dla mnie długo. Zrobiłem 25 minut ćwiczeń z gymstickiem (taki kijek z gumami, kiedyś pokazywałem na blogu) plus 5 minut brzuszków. Ale to jeszcze nie jest regularny trening, przyjmę sobie schemat tych ćwiczeń, ale dopiero za dwa tygodnie. Teraz dwa tygodnie dla lenia.

Dziś przejechałem się do pracy na rolkach, dawno nie jeździłem, a jeszcze nigdy nie jeździłem na rolkach z "Dostojewskim". Chciałbym już dojechać do końca, już mnie "Idiota" trochę męczy szerokością rosyjskiej duszy, rozmachem, w którym gubi się akcja. Po drodze nagrał mnie Canal Plus do swojego programu biegowego. Mówiłem, żeby się ruszać w czasie roztrenowania, ale bez gps-a, stopera, zegarka.

Z oddawaniem krwi poczekam do następnego tygodnia, bo jeszcze na oparach formy mam dwa biegi w weekend. W niedzielę - II Mistrzostwa Agory w biegu na 5 km. Zgodnie z regulaminem prawo startu mają też byli pracownicy oraz współpracownicy, więc za rok też polecę.

A w sobotę bieg, którego nie mogę się doczekać. Z Dzikim przebiegliśmy więcej ścieżek niż Grechuta opisał i chyba w ogóle więcej razem przeżyliśmy niż się w tych piosenkach mieści. "Przepraszam, że dzwonię tak w środku nocy" - "Dobrze, że dzwonisz, bo od czego się ma telefon". I teraz Dziki z Ewą z Ortorehu robi bieg, a ja w nim wystartuję. Ciekawi mnie to jak premiera w nowym teatrze, jak debiut giełdowy, jak przylot drimlajnera.

1

Choszczówka jest partnerem Festiwalu Biegowego w Krynicy, a że to miejsce też mojemu sercu bliskie, to przekazuję prośbę z Krynicy - kto przebiegł 7 Dolin, niech o tym napisze, a Festiwal ułoży z tego książkę. Link TUTAJ.

Do zobaczenia w Choszczówce, do zobaczenia w Krynicy. Jakby ktoś mnie rozpoznał np. po obrandowanej Kancelarią Sportową bluzie, to podejdźcie proszę, przybijemy piątkę, tak jak z Gwynem przed Biegiem Niepodległości.

20:40, wojciech.staszewski
Link Komentarze (56) »
poniedziałek, 12 listopada 2012

Jeśli można zjadać kaszkę za zdrowie mamusi, to dlaczego nie można robić ćwiczeń wzmacniających za kolejne kilometry Biegu Niepodległości?

Pierwsza seria brzuszków za pierwszy kilometr. 20 powtórzeń z nogami w krzesełko czyli kąt prosty w kolanach i w biodrach. Za pierwszy kilometr, na którym wszystko było takie piękne, ciągnąłem równo z Pawłem Z., rok temu byłem chyba o dwie sekundy za nim albo sekundę przed nim, zagadałem go w ten sprawie, o ile da się zagadywać kogoś biegnąc na 97 proc. HRmax.

Potem skosy, takie ćwiczenie którego nauczyłem się od Mojej Sportowej Żony (w ogóle wzmacniania nauczyłem się od tej góralki), w podparciu na przedramieniu i leżeniu lekko na boku podnosisz górną część tułowia jednocześnie przyciągając nogi do klatki piersiowej. To za drugi kilometr Biegu Niepodległości, kiedy jeszcze czułem spory luz, chociaż moje serce oszalało, tętno sięgnęło 99 proc. HRmax. Jak zobaczyłem na Garminie 184 przy HRmax, które w teście trzech powtórzeń wyszło dwa lata temu na 186, to pomyślałem, że trzeba zwolnić. Do zobaczenia Paweł na ósmym kilometrze.

Potem nożyce, też 20 podwójnych powtórzeń. Ta dwudziestka to odpowiednia liczba powtórzeń w serii wzmacniającej, jeśli chce się kształtować wytrzymałość mięśni. Cały wieczór siedzieliśmy dziś z MSŻ w książkach, prezentacjach i notatkach o kulturystyce i już wiem: żeby wzmocnić mięśnie pod kątem ich wytrzymałości nie rozbudowując za bardzo masy mięśniowej, korzystne są długie serie na niedużych obciążeniach. Ponieważ ze sprzętem, który mam dostępny w domu (przede wszystkim taśmy) lub z obciążeniem własnego ciała nie sposób osiągać obciążeń maksymalnych, to świetnie się składa.

A na trzecim kilometrze jest podbieg. Zwalniam, tempo spada, zbiegam, wyrównuję oddech i myślę: co ja tutaj robię. To jakiś masochizm. 10 km to nie półmaraton czy maraton, tu biegnę cały czas na maksa. To jak przewlekłe tortury. Nie umiem opisać, co się dzieje, co boli, co pali, co zatyka. Nie umiem opisać, po co tam jestem.

Po co startować w biegach na 10 km? Bo są.

Po nożycach seria klasycznych brzuszków. Nogi ugięte w kolanach, stopy na podłodze, dłonie na karku, pracuje brzuch, a nie klatka piersiowa.

I czwarty kilometr, na którym zaczyna się zmęczenie, hemoglobina roznosi do komórek komunikat o zwątpieniu, a komputer w głowie przygotowuje plan awaryjny. Akcje lecą w dół, a komisja sędziowska zaczyna opuszczać poprzeczkę.

Na piątym kilometrze spotykam Piotra OK, chyba z dwójką dzieciaków, o ile dobrze widzę, a nie widzę już dobrze dookoła. Nawrotka, 18:45 na półmetku. Teraz będzie lepiej, bo z wiatrem, ale gorzej, bo już kończy się dostatek glikogenu, trzeba włączać na dużą skalę tłuszcz. Mój komputer daje radę wykonać niemetryczne mnożenie przez dwa, wychodzi na to, że będę walczył o złamanie 37:30. Nie wiem, czy ktoś przed biegiem obstawił wolniej.

Za piąty kilometr robię parę "pompek" na triceps, w podporze tyłem. A na szóstym bój to jest nasz ostatni. Wiatr w żagle dmie, jakby to jakieś szanty były. Tempo z 3:47 skacze na 3:41. To i tak za mało, żeby złamać 37 minut, a to by mi dało satysfakcję. Ale to nowa nadzieja.

Za szósty kilometr deska. Izometryczny skurcz mięśni brzucha i grzbietu w podporze podobnym do pompki, tylko w oparciu na przedramionach. Dwie minuty, też niezła tortura.

Na siódmym kilometrze Jacek N. (N. jak Nadarzyn), z którym ścigam się od początku odjeżdża. Mnie przytrzymuje górka, zwalniam mniej, a raczej mocniej przyspieszam na zbiegu. Za siódmy kilometr robię 20 grzbietów. Bo jak robisz brzuszki, to rób też grzbiety.

Ósmy kilometr nie ma historii. Robię dwa razy po 10 pompek.

Dziewiąty to początek finiszu. O siedem sekundy szybszy od poprzedniego, tempo wzrasta do 3:39. Nie wiem, jak to możliwe. Pisałem o interwałach w 3:40, których nie dawało się utrzymać? Teraz biegnę szybciej, cały dystans przebiegnę w tempie 3:42-3:43. Czyli lecę prawie na maksa przez grubo ponad 30 minut męcząc się tak samo, jak nie dawałem rady przez 3 minuty.

Liczę minuty do końca. Muszę się męczyć jeszcze jakieś pięć minut. Doganiam Jacka N. jak Nadarzyn. Pawła Z. nawet nie szukam, chociaż w myślach na drugim kilometrze, zamierzałem go tu zobaczyć. Z drugiej strony nie jest źle. Zobaczę to potem w wynikach, ale teraz już to czuję - generalnie wyprzedzam. Trochę się tasujemy, ale jak spojrzeć na kolejność na półmetku, to w drugiej połówce wyprzedzi mnie tylko jeden biegacz. Za dziewiąty kilometr 20 grzbietów.

Finiszowy kilometr jest niezły - 3:33. Kiedy zegar przekracza 37 minut, z prawej strony słyszę tupot. Patrzę, to nie jest biała koszulka Jacka N. jak Nadarzyn. System nerwowy wysyła uspokajający sygnał do mięśni. Patrzę na zieloną koszulkę, a to Maciek, trener z naszej Kancelarii. Skubany, młodość wygrywa o sekundę (a jak się okaże w klasyfikacji netto nawet o 9 sekund).

Dziki sfotografował to tak:

a

Od lewej: Jacek N. jak Nadarzyn, Maciek Ł. jak Kancelaria, Wojtek S. jak Szkielet (ktoś mnie tak zawołał na trasie, dzięki).

Za ten ostatni kilometr robię lifty na stojąco, bo już mi się nie chce leżeć. 37 minut 16 sekund biegu, o 17 gorzej niż bym chciał. Co to jest 17 sekund. Wiem, że mało, wiem, że jestem w górnych 3 procentach, że pobiegłem szybko, że byłem w czołówce, na 84 miejscu, że mogę być z siebie zadowolony. Doceniam poziom biegowy, na jaki się wdrapałem, zapraszam tu wszystkich, a kto da radę, to pokażę też drogę wyżej. Cieszę się tym. Ale nie chcę pójść na sportową emeryturę, odbierać na każdym biegu radość ze złamania 40 minut na dychę albo półtorej godziny w półmaratonie. Chcę walczyć o sekundy, jedną, dwie, siedemnaście sekund. Siedemnaście sekund to bardzo dużo czasu jak swego czasu mówił Bogdan Wenta. Nawiasem mówiąc jego żona dobiegła w Warszawie w 46:07.

Za wszystkie zmarnowane sekundy, za cały zmarnowany sezon, w którym radość była tylko raz - po dziesiątce w Krynicy - skatowałem się dziś rano treningiem wzmacniającym. Zaczynam roztrenowanie. Roztrenowanie to nie jest depresja albo odpoczynek po poprzednim sezonie. Roztrenowanie to jest przygotowanie organizmu do treningów w kolejnym sezonie.

Trochę pobiegam, trochę się poruszam. Ale to co przyjmuję, to plan solidnego treningu wzmacniającego, regularnych tortur. Obiecuję sobie to co roku w listopadzie, ale teraz przeczytacie sami.

23:36, wojciech.staszewski
Link Komentarze (68) »
| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

O mnie


Kim jestem? 25 temu pod koniec studiów zostałem dziennikarzem, pracuję teraz w 'Newsweeku'. Przez ponad 20 lat byłem dziennikarzem 'Gazety Wyborczej' w tym reporterem 'Dużego Formatu'. W 'Gazecie' współtworzyłem z Piotrem Pacewiczem akcję Polska Biega.
Bo jestem maratończykiem-amatorem. Pierwszy maraton przebiegłem w 1996 roku, teraz mam ich na koncie ponad 50, czyli już więcej niż lat. Żeby nie pisać bzdur na temat treningu, zrobiłem też kurs instruktora, a potem trenera lekkoatletyki.
Do tego jestem normalnym facetem. Mam rodzinę - Moją Sportową Żonę i córkę w klasie tenisowej. Mam dwójkę dorosłych już dzieci - córkę studentkę i syna fotografa (Jaś umarł w 2013 roku, ale w sercu go mam). Mam Małego Yodę - Misia Świata - który urodził się w roku 2014. Mam znajomych i przyjaciół - takich z którymi biegam i z którymi nie biegam.
Jem, śpię, zarabiam pieniądze, oglądam mecze w TV, wieczorami grywam na pianinie, od czasu do czasu w ping ponga, tenisa, badmintona, siatkówkę, jeżdżę na rowerze, na nartach i pływam żabką (ale to słabo - za słabo, żeby myśleć o triathlonie). Robię normalne rzeczy.
W tym blogu chcę pokazywać jak normalne życie plecie się z biegowym.

Kancelaria Sportowa
Polecam